Szczepienie lisów, pilnuj czworonoga!

0

POWIAT We wrześniu na terenie powiatu piaseczyńskiego będzie wykonane szczepienie lisów za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną. Zwierzęta domowe nie powinny mieć kontaktu ze szczepionką

 

Od 9 do 20 września 2023 r. na terenie powiatu piaseczyńskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki, z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie ma ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
– kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię