Szkoła w Józefosławiu otrzymała imię Janusza Korczaka i sztandar

0

PIASECZNO Szkole Podstawowej w Józefosławiu oficjalnie nadano imię Janusza Korczaka. Obchodząca 10-lecie istnienia placówka otrzymała także z rąk burmistrza sztandar


Za chwilę Andrzej Sochocki (z prawej) odbierze sztandar z rąk burmistrza Zdzisława Lisa

O nadaniu szkole w Józefosławiu imienia Janusza Korczaka zdecydowała w kwietniu rada miejska. Jednak oficjalna uroczystość połączona z obchodami 10-lecia istnienia placówki odbyła się w piątek. Zaproszonych na nią gości powitał Andrzej Sochocki, dyrektor szkoły. Następnie uczniowie z klas 1c i 1 e wystawili przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy” na podstawie książki Janusza Korczaka. Znakomicie przygotowany spektakl przeniósł widzów w dziecięcy świat oraz przypomniał im, że najmłodsi też mają swoje prawa, które zostały przez małych aktorów szczegółowo wyartykułowane.

Jedyny taki moment

– Taka chwila w historii szkoły zdarza się tylko raz – przemówił do zebranych dyrektor Sochocki. – Janusz Korczak był z wykształcenia lekarzem, ale naszym patronem został dlatego, że kochał dzieci i był bardzo mądrym człowiekiem. Żyjemy w czasach upadku autorytetów, ale pozostał jeszcze na szczęście autorytet osoby.
Na zakończenie dyrektor Sochocki odczytał kilka „złotych myśli” Janusza Korczaka, które mogą trafiać zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, w tym: „Bądź sobą, szukaj własnej drogi”. Następnie głos zabrał burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis, który w imieniu swoim i zastępców pogratulował dyrekcji jubileuszu 10-lecia, składając wszystkim najlepsze życzenia.
– Szkoła w Józefosławiu to nie tylko miejsce, które kształci młodzież, ale także integruje mieszkańców – mówił Zdzisław Lis. – Wszystkim uczniom pragnę życzyć samych sukcesów i udanych, zbliżających się wakacji.

Dyrektor odebrał z rąk burmistrza sztandar

Ważnym punktem uroczystości było także nadanie szkole zasponsorowanego przez kilkanaście osób sztandaru. Akt jego ufundowania odczytał Piotr Raczkowski, zasiadający w radzie oświatowej przy burmistrzu. Następnie w drzewiec proporca wbito symboliczne gwoździe. Po poświęceniu sztandaru, akt jego nadania szkole odczytała radna Katarzyna Wypych. Potem Piotr Raczkowski przekazał sztandar Zdzisławowi Lisowi, a ten wręczył go dyrektorowi Sochockiemu. Oficjalną część uroczystości zakończyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Januszowi Korczakowi.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię