Szkole podstawowej nadano imię Mieczysława Fogga

0

PIASECZNO W poniedziałek 30 maja odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Złotokłosie imienia Mieczysława Fogga. Placówka otrzymała także ufundowany przez sponsorów sztandar


Na uroczystości, oprócz przedstawicieli samorządu, przyjaciół szkoły, sponsorów i szkolnej społeczności byli obecni także potomkowie Mieczysława Fogga, między innymi Małgorzata Fogg, żona wnuka śpiewaka, a także dwoje prawnuków – Marta Fogg-Lewandowska i Michał Fogg. Po powitaniu wszystkich gości Elżbieta Zegadło, nauczycielka języka polskiego, przybliżyła historię szkoły, która istnieje tak naprawdę od ponad 100 lat. Placówka swój początek miała tak naprawdę w pobliskich Szczakach, gdzie w 1921 roku, w wynajętej chacie, zaczęły działać cztery oddziały. Kronika szkoły prowadzona jest od roku 1925. To z niej możemy dowiedzieć się, kiedy została kupiona np. pierwsza piłka. W 1932 roku szkoła ze Szczak została przeniesiona do wynajętego budynku w Złotokłosie, a trzy lata później oddano do użytku dwie klasy nowej szkoły (w tym budynku obecnie znajduje się szkolna kotłownia). W 1992 roku otwarto nową szkołę z 12 salami, w 2001 roku dobudowane zostało skrzydło gimnazjalne z kolejnymi 6 salami, a w 2014 roku skrzydło dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Obecnie przy szkole budowana jest nowoczesna hala sportowa.
Uchwałę rady miejskiej o nadaniu imienia szkole odczytał przewodniczący rady Piotr Obłoza. Następnie głos zabrała dyrektor placówki Katarzyna Sobolewska.
Taka uroczystość jak dziś odbywa się zwykle jeden raz w historii szkoły – mówiła. – 30 maja obchodzimy urodziny naszego patrona. Mieczysław Fogg to nestor polskiej piosenki związany z naszym terenem. Po wojnie nie tylko tutaj mieszkał, ale otworzył nawet w Złotokłosie kawiarnię. Myślę że znajomość jego biografii pomoże uczniom tworzyć własne wzorce postępowania, a także wyznaczać cele i dążyć do ich realizacji.
Następnie nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły pocztowi sztandarowemu (wcześniej goście honorowi wbili w niego gwoździe), a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie.
– Pradziadek bardzo chciał mieszkać w tym miejscu, a sama okolica też dobrze go przyjęła – mówił Michał Fogg. – Cieszymy się, że właśnie tu powstał pomnik pamięci Mieczysława Fogga. Warto pamiętać, że był on nie tylko wielkim artystą, ale także przyzwoitym, niezwykle pracowitym człowiekiem i wielkim patriotą.
Burmistrz Daniel Putkiewicz zaznaczył, że teraz zadaniem szkolnej społeczności jest promowanie imienia nowego patrona.
Mieczysław Fogg przeżył dwie wojny światowe, wojnę z bolszewikami, trzy systemy polityczne i jeszcze miał siłę realizować swoje pasje – mówił burmistrz Piaseczna.
Jego ojciec był kolejarzem i nie bardzo chciał, aby jego syn śpiewał. On jednak postanowił pójść własną drogą. Nie poddawał się i cały czas pracował nad sobą. Myślę, że nadanie imienia Mieczysława Fogga szkole podstawowej jest niesamowitą promocją Złotokłosu i czymś, co będzie wyróżniało go spośród innych miejscowości.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości odbyła się część artystyczna, przygotowana przez szkolną grupę teatralną.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię