PIASECZNO W Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Bąkowską. Okazją była premiera jej najnowszej książki „Szlakiem piaseczyńskich plenerów filmowych i telewizyjnych”
Spotkanie rozpoczęło się od projekcji etiudy filmowej „Naprzód kolejarze” z 1956 roku w reżyserii Roberta Stando, która ukazuje sceny z dawnego Piaseczna. Następnie Urszula Bąkowska zdradziła tajniki powstawania książki i chętnie odpowiadała na pytania ze strony publiczności.
– Jestem socjolożką i mam wiele zainteresowań, ale pewnej nocy przyszedł do mnie pomysł na taką właśnie publikację – zdradziła autorka. – To jest właśnie to co lubię, to co mnie interesuje. Trudne było czasem dotarcie do szczegółówych informacji, ale za to wspaniale współpracowało mi się z graficzką Elą Żaczek, z którą znakomicie się uzupełniamy.
Urszula Bąkowska podkreśliła, że filmy są świadectwem zmieniającego się Piaseczna. Dodatkowymi atrakcjami spotkania były również występ Agnieszki Wasiłek, która zaśpiewała kilka popularnych, związanych z gminą, tematów filmowych (jak choćby tytyłową piosenkę z serialu „M jak miłość”), a przed wejściem do sali widowiskowej uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawę obrazów autorki.
Kontynuacją tematu filmowego była wycieczka zorganizowana przez Muzeum Kaset przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Piasecznie oraz Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Uczestnicy mieli okazję przejechać się Autosanem i usłyszeć wiele ciekawych historii związanych z wybranymi plenerami filmowymi, między innymi opisanymi w najnowszej książce Urszuli Bąkowskiej. Autorka i Cezary Molski z Muzeum Kaset wcielili się w role przewodników, a uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć, między innymi, dom z filmu „Żółty szalik”, willę Siary z „Kiler-ów 2-óch” czy „Dom Wielkiego Brata”. Odpoczywali również w cieniu wielkiego dębu z serialu „Dewajtis” oraz dyskutowali na wiele tematów związanych z produkcjami filmowymi w Jazgarzewie, Pęcherach czy Zalesiu Dolnym i Górnym. W ramach wycieczki nie zabrakło ponadto konkursów i zagadek.
Książkę „Szlakiem piaseczyńskich plenerów filmowych i telewizyjnych” można nabyć w cenie 30 złotych w sekretariacie Biblioteki Głównej (CEM) w godzinach jego pracy.
Tyl.