Szpital św. Anny: reforma nie utrudni życia pacjentom?

0

PIASECZNO Jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa wprowadzająca sieć szpitali. Wedle założonych zmian niepublicznym placówkom – a do takich należy piaseczyńska lecznica – będzie trudniej uzyskać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia


Przypomnijmy, że od około sześciu lat operatorem powiatowego szpitala jest wrocławska spółka EMC Instytut Medyczny. Firma wyremontowała i znacząco rozbudowała obiekt i leczy w nim pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczy usługi komercyjne. Jednak, jak wskazują zapowiedzi Ministerstwo Zdrowia, nadchodzą trudniejsze czasy dla szpitali niepublicznych. Resort tworzy bowiem sieć szpitali, w głównej mierze publicznych, które będą miały zapewnione środki na działalność. Placówki mają otrzymać ryczał, czyli kwotę niezależną od liczby przyjętych pacjentów, na najbliższe cztery lata. Jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł tłumaczy, że projekt przygotowanej przez niego reformy nie jest wymierzony w prywatne placówki. Ponieważ będą mogły one na dotychczasowych zasadach startować w konkursach na leczenie. Kłopot w tym, że do rozdysponowania w konkursach miałoby pozostać zaledwie 9 proc. z całej puli środków, czyli około 3 mld zł. Wprowadzenie zmian w polskim lecznictwie szpitalnym zapowiedziano na październik. Resort zapowiada, że zmniejszą one kolejki w lecznicach.

Piaseczyński szpital, wedle obecnych informacji Narodowego Funduszu Zdrowia ma mieć zapewnione publiczne zostać uwzględniony w sieci szpitali.

 

– Zatem pacjenci nadal będą mogli korzystać z opieki medycznej na dotychczasowych zasadach – informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy spółki EMC Instytut Medyczny. – Niestety, ze względu brak pełnej wiedzy o ostatecznym kształcie reformy nie możemy aktualnie ocenić, jakich trudności z realizacją podstawowych zadań szpitala możemy się spodziewać w przyszłości. Cały czas czekamy na dalsze informacje z Ministerstwa Zdrowia i dopiero, kiedy poznamy szczegóły nowych rozwiązań będziemy mogli ocenić ich znaczenie dla funkcjonowania szpitala – tłumaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię