PIASECZNO Od poniedziałku oddział pediatryczny lecznicy św. Anny rozpocznie działalność w nowych, bardziej kolorowych i przestronnych wnętrzach. Dziś w południe oficjalnie je oddano


Grupa EMC Szpitale, do której należy placówka przy ul. Mickiewicza, na potrzeby nowego oddziału przebudowała najstarszą część szpitala. Jej mury powstały w okresie międzywojennym, a w trakcie wojny niesiono w nich pomoc m.in. powstańcom warszawskim. Stary budynek nieco rozbudowano pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.

Misio powiatek przywita pacjentów

Nowy oddział składa się z 11 sal, w większości dwuosobowych (choć są też „jedynki”, głównie izolatki), każda wyposażona jest we własną łazienkę. To duża zmiana, ponieważ w jeszcze działającym oddziale dla dzieci w niektórych salach były po cztery łóżka. Zmianę odczują również rodzice małych pacjentów, ponieważ w nowych wnętrzach wyodrębniono dla nich osobną kuchnię i łazienkę. Oddział podzielono na trzy sektory – dla niemowląt, dzieci młodszych oraz starszych (w sumie są 22 łóżka). W oczy rzucają się wesołe, jasne kolory ścian, a także wiszące na nich rysunki. Aranżację oddziału przygotowali wrocławscy architekci. Jednak oddział to nie same mury. – Mam zaszczyt pracować ze wspaniałymi ludźmi, wyjątkowymi specjalistami – mówi Anna Wolniewicz, ordynator oddziału.

W uroczystości wzięli udział włodarze gmin Piaseczno, Lesznowola i powiatu. Katarzyna Paprocka z zarządu powiatu piaseczyńskiego przekazała gospodarzom szpitala „misia powiatka”, który ma teraz „witać” dzieci przybyłe na oddział. – Życzę, oby jak najmniej najmłodszych pacjentów musiało korzystać z tego oddziału – mówiła przedstawicielka starostwa.

Ewa Maleszyk, dyrektor szpitala zapowiedziała, że podobnych uroczystości w szpitalu w tym roku będzie więcej, ponieważ zaplanowano jego częściową modernizację, aby wnętrza były jeszcze bardziej przyjazne dla pacjentów. Szczegółów jednak podać nie chciała.

Do szpitala trafia średnio pięcioro dzieci dziennie

W ubiegłym roku w piaseczyńskiej lecznicy hospitalizowano 1825 dzieci. Najczęściej trafiają one na oddział z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, nieżytów żołądkowo-jelitowych i zakażeń układu moczowego. Na co dzień małymi pacjentami opiekuje się 14 lekarzy i 15 pielęgniarek. Przez 8 lat, odkąd Grupa EMC przejęła szpital św. Anny, wydała na jego rozbudowę i remonty ponad 51 mln zł. W 2016 r. w szpitalu hospitalizowano ponad 10 000 osób, przeprowadzono 2 000 operacji, a na izbie przyjęć udzielono pomocy ponad 12 000 pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię