GÓRA KALWARIA Pokaz mody średniowiecznej z komentarzem czy otwarcie komnaty tronowej – to tylko niektóre atrakcje imprezy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w murach czerskiego zamku


W warowni w godz. 12-18 będą obchodzone 20. Europejskie Dni Dziedzictwa. W czasie ich trwania wstęp na teren zamku będzie bezpłatny.

Imprezę tradycyjnie zainauguruje odegranie hejnału czerskiego z wieży bramnej, tym razem w wykonaniu muzyków z kalwaryjskiego zespołu Air Band. Będzie to wstęp do ciekawostek przygotowanych przez organizatorów. Na scenie cały czas będzie ruch. Oprócz miejscowych zespołów ludowych URZECZEni i Kalwarki wystąpią harfiści ze Szkoły Muzycznej w Sulejówku i zespół Podegrodzie z Kotliny Sądeckiej. Istniejące od 80 lat Podegrodzie prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Zaśpiewa także Łódzka Grupa Kreatywna zrzeszająca ludzi zajmujących się sztukami plastycznymi, muzyką, filmem i tradycyjnym rękodziełem.

Zespół Podegrodzie

W niedzielę na dziedzińcu prelekcjami zostanie zaznaczone 280-lecie Urzecza, mikororegionu w skład którego wchodzi m.in. gmina Góra Kalwaria.

Oprócz pokazów rycerskich i średniowiecznej mody, jednym z najciekawszych punktów imprezy będzie otwarcie późnogotyckiej komnaty tronowej, którą na zlecenie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii zaprojektowało i wykonało Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych „Hanza”. W najwyższym pomieszczeniu wieży stanęły repliki dawnych mebli (m.in. tronu z baldachimem i ław dla gości), na których każdy będzie mógł zasiąść. Setki lat temu w podobnej komnacie panujący przyjmował posłów i ważnych gości, a czasem sprawował sądy. Wystrój dopełnią materie wzorowane na średniowiecznych, a także portrety ostatnich Piastów mazowieckich (panów zamku) oraz królowej Bony, która otrzymała Czersk jako część swojej oprawy wdowiej.

Ponadto na dziedzińcu pojawią się tego dnia: zbrojownia, tor łuczniczy oraz stoiska z warsztatami tkactwa, druku na tkaninie, czerpania papieru i tureckiej techniki malowania na wodzie, zwanej ebru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię