KONSTANCIN-JEZIORNA/GÓRA KALWARIA Dziki są kanibalami, nie gardzą padliną. Dlatego strażacy, policjanci, leśnicy i inspektorzy ds. ochrony zwierząt kilkadziesiąt minut temu zaczęli poszukiwania padłych zwierząt w gminach Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria


Na terenie tych dwóch gmin od zeszłego tygodnia znaleziono 13 dzikich świń (ostatnio w Brześcach i Słomczynie), które zdechły zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF). To wyjątkowo trwały wirus – łatwo się przenosi, jednocześnie nie jest go w stanie zniszczyć ani wysoka temperatura podczas gotowania (stąd może przenosić się w poddanym obróbce mięsie), ale jednocześnie nie jest groźny dla ludzi. Źle będzie jeśli rozprzestrzeniający się ASF dotrze do hodowli świń – trzeba je będzie wszystkie zutylizować, a to ogromne straty.

Właśnie rozpoczęło się poszukiwanie martwych dzików i potrwają do około godz. 14. Dziesięć załóg pieszo i m.in. na quadach przeszukuje teren od Ciszycy po most kolejowy na Wiśle w Górze Kalwarii. Przeczesywany jest teren od rzeki po drogę wojewódzką nr 724 (Konstancin-Jeziorna – Góra Kalwaria). Być może akcja będzie kontynuowana jutro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię