GÓRA KALWARIA Dziś rozpoczął się dwudniowy piknik „Szwedzi na Zamku w Czersku”. Właśnie przed chwilą odbyła się widowiskowa inscenizacja zdobycia zamku książąt mazowieckich
– Imprez odtwarzających siedemnastowieczne realia jest w naszym kraju mało, w przeciwieństwie do turniejów z udziałem rycerstwa – zauważa Michał Prokopiak ze Smoczej Kompanii, współorganizator imprezy.
Festynem jego twórcy przypominają jeden z najdramatyczniejszych momentów z dziejów warowni i miasteczka. W 1656 r. resztki szwedzkiej dywizji pobitej koło Warki przez wojska hetmana Stefana Czarnieckiego schroniły się w podupadłym zamku. Najeźdźcy spalili okoliczne domy i dwa czerskie kościoły, a uciekając wysadzili mury warowni.
– Myślę, że pokaz musztry w wykonaniu regimentu złożonego z 20 muszkieterów, którzy razem ładują broń, a następnie jednocześnie strzelają, zrobi na każdym wrażenie. Tak jak i atak w wykonaniu polskiej i szwedzkiej jazdy – uważa Prokopiak.
Impreza jest dwudniowa. Tak jak dziś, jutro rozpocznie się o godz. 12. Rozpoczęto od zapierającej dech w piersiach sceny napadu na zamek. Przewidziano popisy fechtunku oraz artylerii, zaplanowano także koncerty muzyki dawnej, gry i zabawy oraz naukę szermierki dla dzieci. O godz. 20 dojdzie do wieczornego starcia z udziałem największej liczby rekonstruktorów w historycznych strojach. Będzie to próba odbicia zamku okupowanego przez Szwedów.
W niedzielę festyn potrwa do godz. 18.
Wstęp jest płatny – 10 zł (bilet normalny) i 5 zł (ulgowy).
Co nas jeszcze czeka?
sobota, 1 lipca
14.00 – Pojedynki szablowe – Grupa Sarmata
15.00 – Zaciąg do regimentów oraz pokazy musztry muszkieterów
16.00 – Szkółka szermierki dla dzieci
17.00 – Pokaz artyleryjski
17.30 – Nauka tańca dawnego
18.00 – Zespół muzyki tradycyjnej
19.00 – Pokazy konne w wykonaniu jazdy autoramentu narodowego
20.00 – Starcie wieczorne – próba odbicia zamku
20.30 – Zakończenie pierwszego dnia
Niedziela, 2 lipca
12.00 – Powitanie gości, wystrzały armatnie na Anioł Pański
12.30 – Musztra zachodnich regimentów
13.00 – Potyczka o zamek
14.00 – Szermierka dla dzieci
15.00 – Pokazy konne – jazda autoramentu cudzoziemskiego
16.00 – Turniej łuczniczy – dla gości
17.00 – Pokazy szermiercze grupy Sarmata
17.30 – Pokazy konne – jazda autoramentu narodowego
18.00 – Zakończenie imprezy