Szykują pomoc dla mieszkańców i przedsiębiorców. Będą zwolnienia z czynszów i podatków

1

GÓRA KALWARIA Złożony z urzędników zespół pracuje nad ulgami dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy stracili pracę lub zyski w związku z epidemią koronawirusa


Przedsiębiorcy zajmujący się gastronomią przeżywają dziś trudne chwile

Gmina nie będzie podchodziła restrykcyjnie do płatności za użytkowanie wieczyste. Istnieje możliwość odsunięcia tych opłat w czasie. Zamierza także być elastyczna w kwestii czynszów za wynajem gminnych lokali, zarówno pod działalność gospodarczą, jak i na cele mieszkaniowe. Do burmistrza można już składać wnioski o anulowanie lub obniżenie czynszu. Z możliwości tej mogą korzystać osoby, które straciły pracę lub zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej na czas epidemii. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane indywidualnie (zwolnienie mieszkańca z czynszu dopuszcza uchwała podjęta w sierpniu 2017 roku).
Jednak na tym nie koniec. Przygotowywany jest projekt uchwały (po świętach ma trafić pod obrady rady miejskiej) dotyczący zwolnienia mikro, małych i średnich przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Zwolnienie miałoby obowiązywać przez okres trzech miesięcy. Z możliwości tej mogłyby skorzystać firmy, które zanotowały co najmniej 15-procentowy spadek przychodów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Wniosek o zwolnienie z podatku należy uzasadnić, wykazując spadek dochodów. Niestety, gmina szacuje że wprowadzenie ulgi spowoduje mniejsze o 4-4,5 mln zł wpływy do budżetu. Do tego dojdą mniejsze wpływy z podatków PIT i CIT. Łącznie budżet gminy może uszczuplić się nawet o 10 mln zł lub więcej w skali roku. W związku z tym gminna skarbnik Ewa Sobiepanek poprosiła kierowników jednostek i szefów referatów o wskazanie obszarów, w których możliwe są cięcia wydatków. Z naszych informacji wynika, że mogą one wynieść nawet kilkanaście milionów złotych i zostaną objęte nimi chociażby planowane na ten rok inwestycje, które nie zostały jeszcze zakontraktowane.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię