Szykuje się przebudowa targowiska

0

GÓRA KALWARIA Prawdopodobnie już w przyszłym roku targowisko przy ul. Mariańskiej doczeka się modernizacji. Powstał wstępny projekt nowego placu, który ma być wkrótce konsultowany z mieszkańcami i handlującymi


Spotkanie, podczas którego odbędzie się prezentacja projektu miejskiego targowiska, zaplanowano na środę 6 kwietnia o godz. 15 w Ośrodku Kultury przy ul. Białka. To właśnie wtedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi, pomysły, wątpliwości i zadawać pytania dotyczące wypracowanych rozwiązań. Zostaną one uwzględnione przy tworzeniu projektu finalnego, który ma być gotowy do końca roku.
Gmina chce, aby miejsce targowisko pozostało przy Mariańskiej, jednak planuje przenieść je na drugą, północną stronę ulicy. W tym celu kupiono już nawet dwie nieruchomości. Na jednej z nich znajduje się drewniany dom, który wkrótce zostanie rozebrany. Przyjęto kilka założeń związanych z przebudową placu. Pierwsze to poprawa bezpieczeństwa. Teraz w dni handlowe, czyli w czwartki i piątki, Mariańska często jest zastawiona samochodami. Ma powstać utwardzony i odwodniony parking, na którym będzie można zostawiać samochody. Utwardzony zostanie również plac handlowy, na którym zostaną wyznaczone stanowiska do handlu. Od strony wejścia ma powstać też długa, zadaszona wiata. Plan jest taki, aby nowe targowisko było wykorzystywane także w inne dni. Kolejna zmiana dotyczy wybudowania w rejonie targu ulicy Papczyńskiego (dziś dojeżdża się tam tylko Mariańską), która w przyszłości połączy Polną, Kalwaryjską, Kilińskiego i Pijarską.
– To pomoże rozładować ruch w dni targowe – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. W kolejnym etapie na targowisku mają powstać pawilony do codziennego handlu, które będzie można wynająć.
Wstępny projekt nowego placu i jego otoczenia jest wynikiem konsultacji i mieszkańcami oraz handlującymi, ale wynika też z codziennych obserwacji okolic Mariańskiej. Gminie zależy, aby nowy targ był przyjazny dla sprzedających i kupujących, ale też chce uniknąć niepotrzebnych kosztów. A te i tak będą spore, bo według szacunków przebudowa targowiska może kosztować od 5 mln do aż 8 mln zł. Inwestycję tę zaplanowano na przyszły rok, a gmina liczy że w połowie uda się sfinansować ją ze środków zewnętrznych.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię