Szykuje się renowacja murów zamku w Czersku

2

GÓRA KALWARIA Gmina uzyskała dotację z ministerstwa kultury na zabezpieczenie i przeprowadzenie badań laboratoryjnych murów. O drugą dotację na ich naprawę chce wystąpić jesienią. Jak wszystko dobrze pójdzie i pieniądze zostaną przyznane, prace ruszą wiosną przyszłego roku


– Otrzymaliśmy 60 tys. zł netto na zabezpieczenie murów przed dalszą degradacją. Wszystkie zabiegi, które chcemy przeprowadzić, zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków – wyjaśnia Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Kolejne 45 tys. zł na wykonanie prac (rozpoczną się prawdopodobnie od lipca) dołoży gmina. W ramach zadania zostaną rozebrane zniszczone fragmenty murów i zabezpieczone cegły gotyckie. Oprócz tego zostaną pobrane próbki zaprawy. Ich analiza ma dać odpowiedź na pytanie, dlaczego mur niszczeje. Zbadany zostanie także poziom zawilgocenia murów.
– Po badaniach laboratoryjnych zamierzamy przeprowadzić prace naprawcze, które będą jednak więcej kosztować – informuje dyrektor Falana. Już jesienią gmina zamierza złożyć kolejne wnioski o dotacje do kilku instytucji, licząc że zostaną pozytywnie rozpatrzone na początku przyszłego roku tak, aby od wiosny można było ruszyć z właściwym remontem.
– Planujemy również wystartować w konkursie na dofinansowanie naprawy prowadzącego do zamku mostu marszałka Franciszka Bielińskiego – dodaje dyrektor Ośrodka Kultury. – Wnioski o dotację na ten cel zostaną złożone również w tym roku do ministerstwa kultury oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

TW

2 KOMENTARZE

  1. – Otrzymaliśmy 60 tys. zł netto na zabezpieczenie murów przed dalszą degradacją….

    -. Kolejne 45 tys. zł na coś tam.

    RAZEM 105000 zł na remont …. ruiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię