Taka kwarantanna to wielka ściema! Ten system niszczą ludzie

7

Od 14 marca powracający z zagranicy zobowiązani są do obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Niektórzy sumiennie się z niej wywiązują, inni podchodzą do tego obowiązku bardzo luźno, a jeszcze inni zupełnie go ignorują.

Jedna z mieszkanek gminy Góra Kalwaria przyjechała z zagranicy i została objęta przymusową kwarantanną. Przekraczając granicę zadeklarowała, że będzie ją odbywała w domu, co oznaczało, że nie będzie go mogła opuścić przez dwa tygodnie. Problem w tym, że mieszka z rodzicami, którzy nie są objęci kwarantanną – wychodzą więc kiedy chcą i bezpośrednio kontaktują się z innymi ludźmi.

Dziurawa kwarantanna

Jaki sens ma taka kwarantanna? – pytają oburzeni sąsiedzi. – Jeśli nie daj boże kobieta przebywająca na kwarantannie jest chora i zaraziła swoich rodziców to oni zdążyli już przekazać wirusa setkom osób.
Postanowiono w tej sprawie interweniować.
Zadzwoniłam do Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego i otrzymałam odpowiedź, że wszystko jest w porządku, i że rodzice tej dziewczyny nie muszą być objęci kwarantanną – opowiada nasza Czytelniczka. – Gdzie zasady, o których trąbi się wszędzie? – pyta retorycznie. Jak opowiada na niczym spełzły próby zainteresowania sprawą policję. Od nich również dowiedziała się, że… współlokatorów kwarantanna nie obejmuje.
Jak udało nam się ustalić – to rodzice kobiety, która z nimi mieszka powinni skontaktować się z Sanepidem we własnym zakresie, a ten rozpatrując indywidualny przypadek wydać wytyczne dotyczące dalszego postępowania. Czy tak było w tej sprawie? To mało prawdopodobne. Chcieliśmy dowiedzieć się czegoś w piaseczyńskim Sanepidzie, ale bez powodzenia. Pracy jest zbyt wiele aby urzędnicy wygospodarowali czas na rozmowę z dziennikarzami. W obecnych czasach trudno mieć o to pretensje. Automatyczna sekretarka rzecznika prasowego odtwarza jedynie nagraną informację mówiącą o tym, by „nie pozostawiać wiadomości”.

Lekkomyślność pokonuje system

Ustaliliśmy, że przypadków podobnych do tego, który opisuje nasza Czytelniczka jest więcej.
Nie każdy ma warunki lokalowe, by samemu odbywać kwarantannę – mówi nam jeden z policjantów, prosząc o anonimowość. – Ludzie różnie do tego podchodzą. Jedni są ostrożni i poważnie traktują zagrożenie, inni je bagatelizują.
Zdarza się, że funkcjonariusze sprawdzający czy dana osoba przebywa na kwarantannie nikogo nie zastają.
Sporządzamy notatkę i to tyle co możemy zrobić – mówi nasz rozmówca. – Nie chcę mówić, że system kwarantanny to fikcja, ale jeśli ludzie sami dobrowolnie się temu nie podporządkują to nie mamy możliwości, aby ich do tego zmusić.
Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie dowiedzieliśmy się, że w naszym powiecie do tej pory nie nałożono żadnej kary za nieprzestrzeganie kwarantanny, zaś tylko jeden wniosek w tego rodzaju sprawie został skierowany do sądu. Służby wydają się być bezradne, a system niewydolny. Sytuacja przerosła możliwości kontroli i egzekucji prawa. Od nas samych zależy nasza przyszłość i bezpieczeństwo. Dlatego apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Obowiązek kwarantanny jest uzasadniony. Nie przestrzegając go narażamy zdrowie i życie innych osób. Na koniec warto przypomnieć, że osobie odbywającej przymusową kwarantannę grozi bardzo wysoki mandat finansowy za jej nieprzestrzeganie. Nawet do 30 tys. złotych.

Adam Braciszewski

7 KOMENTARZE

  1. Państwo nie będzie każdego za rączkę prowadzić. Jak ludzie są bezmyślni to się wirus będzie roznosił i nic na to nie poradzimy. Ogólnie jest i tak lepiej niż myślałem. Polacy mają mentalności wszechwiedzących i nieśmiertelnych, ale jednak w dużej większości stosują się do zaleceń i przestrzegają kwarantanny.

  2. Popełniono błąd ściągając do kraju tyle ludu i de facto tracąc nad nimi pełną kontrolę. Moim zdaniem , trzeba było zamknąć ich w izolowanych ośrodkach na te dwa tygodnie lub nie wpuszczać. Znam przykład z bardzo dalekiej prowincji , gdzie część tych ludzi nie przestrzega procedur lub mieszka z osobami nie objętymi kwarantanną. Nie wiadomo skąd , ale fakt faktem ,że na wiosce kilka osób jest już zarażonych.

  3. Gdyby sprzedano LOT i Orlen, dawno Niemcy by nam pomogli. Najpierw byśmy wyslali lekarzy i pielegniarki aby pomogły w Niemczech, a potem gdy tam by sobie poradzono Niemcy przysłały by pomoc do Polski. Trzeba po kolei działać, a nie wszystkie państwa na raz. Polską musi rządzić Unia Europejska, wtedy będzie porządek. Dlatego wazne jest aby w majowych wyborach oddać głos na MKB, ktora jest jedyną gwarancją aby poradzić sobie z wirusem.

  4. @t Piotr: Czy ciebie do reszty po%$^#@$…..
    Chcesz by nasi lekarze najpierw pomagali innym, a dopiero po wszystkim zajęli się nami???? Weź ty się pier^%#%( mocno w głowę! Może jeszcze nie jest za późno, choć wątpię….
    Ale masz rację, że MKB jest “jedyną gwarancją aby poradzić SOBIE z wirusem”, dobrze gdyby jeszcze o nas Polakach pamietała w tym radzeniu! Bo jeśli zrobi tak jak podpowiadasz to tylko zaszkodzi……

  5. Kolega czeka już 1,5 tygodnia żeby objęli go kwarantanna, bo wrócił z Niemiec. Póki co każą mu czekać i może system go wychwyci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię