Tamara Łempicka od września w Konstancinie!

1

KONSTANCIN-JEZIORNA W sierpniu w Muzeum Narodowym w Lublinie zakończyła się wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, będąca największą jak dotąd prezentacją dokonań artystki w Polsce. A już od 17 września w konstancińskiej Villi la Fleur będzie można oglądać ekspozycję „Tamara Łempicka a art déco”, w skład której wejdzie ponad 70 prac malarki


Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie okazała się absolutnym komercyjnym hitem, a ekspozycję obejrzało łącznie około 80 tys. osób. Dyrektor muzeum Katarzyna Mieczkowska opowiadała, że przygotowania do niej trwały pięć lat. Początkowo miała to być wystawa poświęcona art déco, wzbogacona o prace Łempickiej. Jednak, jako że wiele placówek wyrażało chęć ich wypożyczenia, muzeum postanowiło pójść na całość i zorganizować wystawę monograficzną niemal w całości poświęconą twórczość jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco. Co ciekawe, część prac zostało wypożyczonych z zasobów konstancińskiego Muzeum Villa la Fleur. Teraz prace te powróciły do Konstancina i będzie można oglądać je na miejscu. Wystawa ma być dostępna od 17 września do 17 grudnia i bez wątpienia, na fali głośnej wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie, będzie wielkim wydarzeniem artystycznym, promującym także uzdrowisko. Tamara Łempicka miała doskonały zmysł obserwacji otaczającego ją świata, który łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej. Miała nie tylko świetny warsztat, ale też nie bała się eksperymentować, często sięgając po najnowocześniejsze środki przekazu. Te eksperymenty kończyły się różnie, jednak nie sposób odmówić jej odwagi, otwartości i kreatywności.
Konstancińska wystawa ma stanowić kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie. Ale zaprezentowane na niej zostaną również dzieła artystki, nie eksponowane na poprzedniej wystawie. Pośród ponad 70 prac Tamary Łempickiej, które będzie można podziwiać w Villi la Fleur znajdą się obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji ze szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, przypadającego na lata 30. XX wieku, pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia malarki.
Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej. Są to obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii, a także fotografie, notatki oraz korespondencja.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Wreszcie coś na poziomie, a nie jakiś jarmark, piknik czy tandetne przedstawienie „rekonstrukcyjne”.
    Charakterystyczne, że wystawę organizuje prywatne muzeum.
    Najwyraźniej instytucje publiczne mają inne zainteresowania – a brutalnie mówiąc :„nie dorastają”. Tu szczytem osiągnięć w dziedzinie kultury jest kino plenerowe z takimi dziełami, jak „Małe kobietki”, „Narodziny Gwiazdy” czy „La La Land”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię