PIASECZNO Amatorski Teatr Seniora Peronówka, działający obecnie przy Centrum Kultury w Piasecznie, wystawił już ponad 80 przedstawień. W grudniu w miejscowym Domu Kultury obchodził pięć lat swojego istnienia, a przy tej okazji nie mogło zabraknąć ani licznych wspomnień, ani pysznego jubileuszowego tortu
Teatr Peronówka rozpoczął swoją działalność w październiku 2018 roku w zainicjowanym przez Radę Seniorów Klubie Seniora przy ulicy Dworcowej 9 w Piasecznie.
Pierwszy występ grupy odbył się już dwa miesiące później w budynku urzędu gminy – tuż przed świętami wystawiono „Dietetyczną wigilię” z udziałem Anny Wasilewskiej (autorki scenariusza), a także Anny Abramczuk, Jolanty Radeckiej i Jacka Jerczyńskiego. W ciągu pięciu lat, mimo ograniczeń związanych z pandemią, powstało ponad 20 scenariuszy napisanych przez Annę Wasilewską, Annę Lorent i Elę Nowińską. Sztuki Peronówki dotykają głównie tematyki bliskiej życia seniorów – są pełne humoru, satyry i dowcipu (jak np. „Dzień z życia emerytki”). Oprócz tego powstały również przedstawienia o tematyce kulturalno-edukacyjnej (poświęcone choćby Marii Konopnickiej) oraz adresowane do najmłodszych widzów (np. „Spotkanie Koziołka Matołka z Czerwonym Kapturkiem”).
Peronówka z powodzeniem występuje również poza Piasecznem. W listopadzie 2022 roku teatr wziął udział w III Przeglądzie Artystycznym Twórczości Osób Starszych organizowanym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
– Na początku działalności występowaliśmy pod patronatem Biblioteki Publicznej, następnie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a obecnie jesteśmy wolontariuszami Centrum Kultury, gdzie rozwijamy się pod fachowym okiem aktora, muzyka, spikera, o talencie pedagogicznym – Ziemowita Kłujszo – mówi Jolanta Radecka, jedna z aktorek Peronówki.
Piękny jubileusz
Na swoje pięciolecie Peronówka przygotowała, pełne humoru, przedstawienie pt. „Zdrada”, według scenariusza Anny Wasilewskiej. Licznie przybyła do Domu Kultury publiczność mogła na własne oczy i uszy przekonać się, jak bujna potrafi być wyobraźnia kobiet. Wykonawców, którymi byli tego wieczoru: Bożena Dobrowolska, Anna Lorent, Ela Nowińska, Jolanta Radecka, Anna Wasilewska, Dorota Wdowiak, Józef Czernicki i Antoni Świetlik, nagrodzono burzą oklasków.
Następnie gratulacje i życzenia seniorom złożyli, między innymi, burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz i dyrektor Centrum Kultury w Piasecznie Magdalena Gawrych.
– Jestem zawsze pod ogromnym wrażeniem mogąc oglądać was w akcji – zwrócił się do aktorów Peronówki Daniel Putkiewicz. – Życzę wam jak najwięcej energii na kolejne spektakle.
Kolejnym punktem programu była multimedialna prezentacja dotychczasowych dokonań teatru, po której pojawił się piękny okolicznościowy tort i rozpoczął się – już mniej oficjalny – bankiet.
Nie tylko na scenie
Warto podkreślić, że Peronówka, poza działalnością sceniczno-aktorską, aktywnie uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach na zasadzie wolontariatu oraz odpowiadała pozytywnie i czynnie na zaproszenia różnych placówek (między innymi szkół, bibliotek, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów opieki itp.).
– Okres pandemii wyraźnie zakłócił i ograniczył naszą działalność, ale jej nie zatrzymał – zaznacza Joalanta Radecka.
Peronówka dwukrotnie brała udział w Narodowym Czytaniu w Piasecznie, uświetniała swoim udziałem wieczory literackie i spotkania poetyckie czy Festiwal Pięknej Książki, na którym aktorzy przebrani byli w stroje przedstawiające bohaterów wybranych książek. Seniorzy bywali także w piaseczyńskich szkołach, gdzie nie tylko grali spektakle, ale też np. piekli pierniki – jak w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach.
– W roku szkolnym 2022/23 realizowaliśmy program „Od pierwszaka do Seniora” – przykład dobrej praktyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie w celu wzmacniania więzi międzypokoleniowej, kultywowania tradycji ludowych i narodowych, uczenia dzieci tolerancji w stosunku do ludzi starszych – dodaje Jolanta Radecka. – Były to spotkania cykliczne o różnym charakterze: wspólne malowanie, śpiewanie oraz zabawy.
Oprócz spotkań z dziećmi członkowie „Peronówki” odwiedzali pensjonariuszy – seniorów Rezydencji Antonina, podjęli współpracę z „Alarmem dla klimatu” (wspierając różne akcje i projekty proekologiczne) oraz – z dużym zaangażowaniem – włączyli się w Akcję Żonkile z okazji 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. „Peronówka” brała ponadto czynny udział w Senioraliach (zarówno w konkurencjach sportowych, jak i w części artystycznej), Piaseczyńskiej Mili Konstytucyjnej, Sportowej Olimpiadzie Seniorów, obchodach 100-lecia piaseczyńskiego sportu i innych wydarzeniach sportowych. Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym, grupa dołączyła również 1 listopada do osób kwestujących na Cmentarzu Parafialnym.
– Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy ze wszystkimi – od przedszkola do seniora – podsumowuje Jolanta Radecka. – Dziękujemy naszym sympatykom za ciepłe słowa, oklaski oraz częste owacje na stojąco. Serdecznie zapraszamy na nasze występy. Zapewniamy miło spędzony czas, dobrą atmosferę i piękne wspomnienia.
Grzegorz Tylec