Teatrem, grochówką i szarlotką pokonali zimę

0
SONY DSC

PRAŻMÓW – W styczniu ludzie też chcą się bawić – przekonuje Teresa Wójcicka, sołtys Uwielin. W zeszłą sobotę w tej wsi zorganizowano festyn, którego jedną z największych atrakcji był plenerowy spektakl


Trzy stopnie mrozu i zimny wiatr nie odstraszyły mieszkańców. Wręcz przeciwnie, na imprezie panowała gorąca, letnia atmosfera. Dzieci brykały na nadmuchiwanym placu zabaw zamkniętym w przypominającym rakietę balonie i do woli zjeżdżały z niedużej zaśnieżonej górki. Miały być zjazdy na byle czym, ale okazało się, że najlepiej jeździło się na… niczym. Podczas festynu „My się zimy nie boimy” nauczyciele wychowania fizycznego z miejscowego zespołu szkół rozgrzewali zmarzniętych tańcem, a chłopcy rozegrali turniej piłkarski na zaśnieżonym boisku. Dla najbardziej ciepłolubnych rozpalono ognisko, przygotowano gorącą herbata i… ciepłe placki ziemniaczane. Zadbali o nie miejscowi druhowie z uwielińskiej 21. drużyny harcerskiej im. Marii Konopnickiej i 102. gromady zuchowej.

Gratis dodajemy piękny uśmiech – zachęcały spod wełnianych czapek Zuzanna Tomczak oraz Magdalena i Aleksandra Rzeszotek. Dla rozruszania najmłodszej grupy uczestników imprezy harcerze przygotowali wspólne poszukiwanie yeti.

Szarlotkowy zawrót głowy

Przez pierwsze dwie godziny wydarzenia uczestnicy zjedli prawie 80 litrów buchającej parą grochówki. Dwa razy do roku, na uwielińskie imprezy, pichcą ją panowie Paweł z Ustanowa i Andrzej z Uwielin. – Zgłosiliśmy się do tego zadania, bo gotujemy w domu, dla rodzin. Pierwszą grochówkę przygotowaliśmy metodą prób i błędów. Wyszła, jaka wyszła, czyli najlepsza w okolicy – zapraszał do skosztowania z szerokim uśmiechem pan Paweł. – Podstawowa rzecz: trzeba rano wstać, żeby obrać 10 kg ziemniaków, pokroić 10 kg kiełbasy i 5 kg boczku – zdradzał tajniki przepisu.

Kto nie gustował w grochówce miał do wyboru rozmaite słodkości. W sobotę ogłoszono wyniki konkursu „szarlotkowy zawrót głowy”, do którego przystąpiło aż 35 wielbicieli pachnącego cynamonem ciasta. Na 3. miejsce zasłużyła Urszula Wilczyńska, oczko wyżej znalazł się wypiek Doroty Gros, a tytuł dla najlepszej szarlotki odebrała Aneta Glegoła. Przepis na jej „Uwielotkę” rozdano zebranym.

Teatr jako odskocznia

W sobotę ogłoszono wyniki konkursu „szarlotkowy zawrót głowy”, do którego przystąpiło aż 35 wielbicieli pachnącego cynamonem ciasta.

Jednak najwięcej osób skupił spektakl amatorskiego teatru z Uwielin, który wystawia zabawne spektakle plenerowe od 2011 roku. Pomysłodawczynią i reżyserem sztuk jest Teresa Wójcicka, sołtys Uwielin. Sama z teatrem nie miała wcześniej nic wspólnego, podobnie aktorzy.

Pomyślałam, że trzeba jakoś wydobyć potencjał drzemiący w mieszkańcach i zależało mi, żeby zrobiło się ciekawiej. Okazało się, że ludzie polubili teatr i przestali się wstydzić występowania – tłumaczy pani sołtys. Dziś nie musi zachęcać mieszkańców do wcielania się w role. Sami się zgłaszają. – Niech wnuki widzą, że dziadek lubi się jeszcze pobawić, a nie tylko siedzi przed telewizorem – komentuje Zbigniew Wrotek, który wcielił się w sobotę w rolę dziadka.

– Zagrałam już w trzecim przedstawieniu. Wiele osób robi to dla atmosfery na próbach. Świetnie się na nich bawimy, ponieważ możemy się oderwać od szarej rzeczywistości i pozbyć stresu. Jest śmiech i radość także dzięki naszej świetnej reżyserce – zauważa Grażyna Osełka z Jaroszowej Woli.

Jak źle pić gorzałkę!

Tym razem publiczność przednio się bawiła oglądając spektakl „Miała babka pstrą kokoszkę” na podstawie bajki Janiny Porazińskiej. W sumie sztukę odegrało ponad 20 aktorów, którzy nie tylko mówili, ale i tańczyli do rytmu znanych przebojów disco polo. Tytułowa babka zakończyła widowisko pedagogiczny morałem: „Widzisz, dziadku, jak to źle pić gorzałkę! Gdyby lisek jej się nie napił, toby się nie utopił”.

Po zmroku pokaz „tańca ognia” z pochodniami dali miejscowi strażacy. Dochód z festynu zostanie przeznaczony na zakup mobilnego miasteczka ruchu drogowego, z którego korzystać będą przy nauce jazdy na rowerze uczniowie szkoły w Uwielinach.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię