Ten szlak rowerowy może być prawdziwym przełomem

1

GÓRA KALWARIA Gmina Góra Kalwaria poinformowała o trwających pracach koncepcyjnych nad stołecznym odcinkiem rowerowego szlaku turystycznego Blue Valley

Trasa ta ma połączyć Górę Kalwarię i Czersk z Warszawą, a docelowo również z Nowym Dworem Mazowieckim. Planowane jest również jej przedłużenie na południe. Projekt ten, zaplanowany na realizację do 2030 roku, budzi duże nadzieje wśród miłośników rowerowych wypraw.

Nowy szlak Blue Valley będzie w dużej mierze pokrywał się z międzynarodowymi trasami EuroVelo 2 i EuroVelo 11, które stanowią część europejskiej sieci długodystansowych szlaków rowerowych. Większość trasy będzie przebiegać po istniejących wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły, co nie tylko zagwarantuje rowerzystom malownicze widoki, ale także pozwoli na efektywne połączenie kluczowych miast regionu.
W Górze Kalwarii pojawiła się wstępna propozycja dotycząca trasy, która po zjeździe z wału będzie prowadzić przez fragmenty ulic Lipkowskiej, ks. Sajny oraz św. Antoniego. Po przekroczeniu obwodnicy szlak ponownie wróci na wały. Taki układ trasy ma zapewnić wygodny i bezpieczny przejazd przez miasto, integrując szlak z lokalną infrastrukturą drogową.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zlecił wykonanie koncepcji oraz wstępnego projektu biuru projektowemu, a wstępna koncepcja ma być gotowa do końca 2024 roku. Pełniejsza wersja projektu zostanie zaprezentowana w lutym 2025 roku.
Co ważne, prace nad własnymi odcinkami EuroVelo prowadzą również inne województwa, takie jak podlaskie i świętokrzyskie, co oznacza, że w przyszłości rowerzyści będą mogli przemierzać setki kilometrów tras w całej Polsce. Szlak Blue Valley jest więc częścią szerszej, ogólnokrajowej sieci rowerowej, która ma szansę na rozwój na międzynarodową skalę.

Nowa trasa rowerowa nie tylko wzmocni turystykę rowerową w regionie, ale również ułatwi codzienne dojazdy do pracy i szkoły, a także integrację komunikacyjną gmin położonych wzdłuż Wisły.

1 KOMENTARZ

  1. Blu Walej… Jak to pięknie brzmi, tak amerykańsko.

    …pozwoli na efektywne połączenie kluczowych miast regionu. …
    ..ułatwi codzienne dojazdy do pracy i szkoły,…
    …a także integrację komunikacyjną gmin położonych wzdłuż Wisły. …. :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię