KONSTANCIN-JEZIORNA Najbardziej znana konstrukcja uzdrowiska stanie się miejscem ekspozycji świetlno-dźwiękowych instalacji Mirosława Filonika. Otwarcie wystawy w sobotę o godz. 17


„Struktury”, czyli monumentalne instalacje znanego polskiego artysty zagoszczą w Parku Zdrojowym z okazji rocznic 120-lecia powstania Konstancina i 100-lecia uzdrowiska. Wystawę będzie można oglądać do 22 stycznia. Patronuje jej Kurier Południowy i PiasecznoNEWS.pl.

Dzieła Mirosława Filonika to najczęściej efektowne struktury zbudowane z dziesiątek specjalnie zaprojektowanych świetlówek, które produkowane są dla niego przez Philips Lighting Poland. Od 30 lat artysta tworzy instalacje świetlne – swoiste rzeźby w przestrzeni miasta. Jego prace zdobią m.in.: Zamek Ujazdowski w Warszawie, Ratusz w Gdańsku oraz Termy Trajana w Rzymie. Świetlne instalacje Mirosława Filonika wpisują się w nurt sztuki site-specific. Do elitarnego grona miejsc, które gościły tego artystę, teraz dołączy tężnia, będąca wizytówką Konstancina-Jeziorny, jedynego uzdrowiska na Mazowszu.

Poza światłem w tężni podczas wyjątkowej wystawy emitowany będzie dźwięk przygotowany przez znanego muzyka, kompozytora, reżysera dźwięku i performera Tadeusza Sudnika.

To trzecia plenerowa wystawa przygotowana przez Konstanciński Dom Kultury z okazji jubileuszów miasta. Od maja obok Hugonówki można oglądać watahę wilków, grupę rzeźbiarską „Five dreams” Beaty Czapskiej. Natomiast we wrześniu nad brzegiem Jeziorki stanęły „Zwieńczenia” – wiklinowe rzeźby Mirosława Maszlanko. Ich kształt nawiązuje do wierzchołków wież w architekturze. Powstały pod wpływem inspiracji projektami architektonicznymi Jerzego Nowosielskiego. – Interesują mnie strefy graniczne różnych stanów materii, stanów świadomości, przenikanie tego co świadome, z tym co przed i po świadomości. Architektura natury i architektura cywilizacji, opozycja natury i kultury – o swoich rzeźbach mówi artysta Mirosław Maszlanko, zachęcając do ich oglądania.

Partnerami wystawy w tężni są Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, województwo mazowieckie oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Na zdjęciu głównym: jedna z wcześniejszych instalacji Mirosława Filonika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię