To już koniec! Dawny Polkolor wkrótce przestanie istnieć

13

PIASECZNO Wraz z końcem miesiąca zostanie wyłączony prąd we wszystkich obiektach dawnego Polkoloru i rozpocznie się rozbiórka istniejących na tym terenie naniesień. To faktyczny koniec fabryki kineskopów, która swego czasu była jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie, a w szczytowym okresie zatrudniała ponad 5000 pracowników


Historia Polkoloru jest nierozerwalnie związana z Piasecznem. Budowa zakładu na 38-hektarowym terenie przy ulicy Okulickiego rozpoczęła się w 1976 roku. Zakłady Kineskopowe Unitra-Polkolor bazowały na technologii amerykańskiej, co było w owym czasie (i realiach politycznych) ewenementem. Miały m.in. własną hutę szkła, opartą na licencji firmy Corning. Produkcja 21-calowych kineskopów ruszyła w 1979 roku, a na otwarcie fabryki przybył pierwszy sekretarz Edward Gierek. Potem, w 1987 roku, w zakładzie gościł też m.in. George Bush, który pełnił wówczas funkcję wiceprezydenta USA.
W 1991 roku zakłady kupił francuski Thomson, który rozwinął zakład, inwestując w ludzi, nowe technologie i wprowadzając kontrolę jakości. W szczytowym okresie, na początku lat dwutysięcznych, fabryka produkowała ponad 6,5 mln kineskopów rocznie (większość trafiała na eksport) i zatrudniała ponad 5100 osób. Wraz z wynalezieniem płaskich ekranów zakład stał się nierentowny. W 2005 roku Thomson sprzedał go indyjskiemu Videoconowi. Produkcja kineskopów trwała jeszcze przez cztery lata i ostatecznie zakończyła się w roku 2009. Terenem zaczęła zarządzać firma TDP Park Przemysłowy, która najpierw zajmowała się demontażem i sprzedażą linii produkcyjnych, a potem, do 2020 roku, utrzymywała się z najmu istniejących hal, magazynów i zabudowań (na tym terenie do niedawna działało 250 firm). Dwa lata temu Videocon sprzedał teren dawnego Polkoloru spółce HiPark Piaseczno. Podobno stoi za nią amerykański kapitał. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co powstanie na terenie dawnej fabryki kineskopów. Jakiś czas temu burmistrz Daniel Putkiewicz, po rozmowie z tajemniczym inwestorem mówił o centrum logistycznym. Czy tak rzeczywiście będzie? Okaże się już wkrótce.

TW

13 KOMENTARZE

  1. Rozbiórka to duży błąd. Kompleks świetnie by się nadał na UG. Wreszcie burmistrz przestał by narzekać, że ma za mało miejsca dla urzędników. W jednej z hal mógłby być gabinet burmistrza. Petent szedłby 5 minut od drzwi aby dojść do biurka.

  2. Bla Bla Bla… Kapitał amerykański –> centrum logistyczne 😀 😀 😀 Może jeszcze jakiś Amazon… 😀 😀 😀

  3. Najlepszy komentarz jaki znalazłem na facebooku:
    „Co się dzieje w tym Piasecznie? Na prawie 100 000 Gminę żeby nie było żadnego dużego zakładu? To w Stalowej Woli, gdzie się miasto wyludnia, słyszałam ostatnio że mają produkować mikroprocesory bo brakuje na rynku, gdzie nie ma tam żadnej kadry naukowej w tym zakresie. To jeszcze bym rozumiała jak by tam produkowali turbiny wiatrowe w tym mieście. I co tu u nas ma powstać, centrum logistyczne? Po dawnej zajezdni tak samo. Przecież Tiry to zajeżdżą to Piaseczno. Co nasi włodarz robią? A później pieniędzy w Gminie Piaseczno brakuje, musi się ona zapożyczać aby wybudować basen czy hale widowiskową. Tylko się śmiać i płakać.”

  4. 250 firm mniej to sporo mniej podatków, sporo ludzi bez pracy, czy wydział promocji zapewnił już powrót tych podatków do kasy gminy, bo chyba tym powinien się zajmować. Z resztą czy dla jakakolwiek firmy poza dyskontami Piaseczno jest atrakcyjne? Czy pojawila się taka w okolicy przez ostatnie np 10, lat, np zatrudniająca 100 czy 200 osób? Lesznowola, Góra Kalwaria, Tarczyn, Prażmów ogarniają, a Piaseczno?

  5. Myślę że to będzie kolejny przekręt. Prawdopodobnie siostry zakonne już dawno widzą że dostaną ten teren na zasadzie dziwnej rekompensaty. Będzie to samo co z była zajezdnia autobusowa. Podobno się nic nie opłaca. Dziwię się że udało się wybudować centrum handlowe Fashion House. Wygląda na to że wtedy ktoś czegoś niedopilnowal

  6. To jest tak, jak gmina i powiat myśli tylko o promocji na YouTube, zamiast zarządzać. Piaseczno-stolica magazynów, to dopiero pomysł na wybory! Czyli z artykułu wynika, ze nawet burmistrz nie wie co tam będzie? Jakoś mnie to nie dziwi.

  7. Piękne wspomnienia z pracy w tym zakładzie zostaną ze mną na zawsze. Pozdrawiam ekipę z zabezpieczenia antyimlozyjnego i Yam.

  8. Piaseczno – coś jakby z piachem – piase – no brak d piase dno – jacy mieszkańcy takie miasto – wywiesili se na wjezdzie prawa miejskie 1429 – pozbawienie 2029 komunkacja warszawska – kilka sklepów i co jeszcze nic nic nic budynek burmistrza i nic nic a jeszcze kolektor ściekowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię