To tylko 450 metrów, ale ucieszy. Kolejny fragment Puławskiej do przebudowy

0

PIASECZNO/GÓRA KALWARIA Na wiosnę rozpoczną się prace, dzięki którym ul. Puławska zyska trzeci pas ruchu w obu kierunkach na odcinku od Energetycznej do ul. Syrenki


W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poprawiła nawierzchnię głównego skrzyżowania na krajówce w Piasecznie. Wydłużone zostały także pasy dla skręcających w lewo. Lewoskręt dla jadących od strony Warszawy kończy się na wysokości ul. Syrenki (która nie ma wylotu na ul. Puławską). I to właśnie od tego miejsca, do ul. Energetycznej, zaplanowana jest budowa trzeciego pasa ruchu.

– Projekt poszerzenia Puławskiej został wykonany na zlecenie i na koszt gminy Piaseczno, otrzymaliśmy go w tym miesiącu – mówi Łukasz Wyleziński, naczelnik biura promocji i informacji w magistracie. – Dokumentacja przewiduje budowę trzeciego pasa ruchu w obu kierunkach, obniżenie jezdni pod wiaduktem oraz przebudowę i zabezpieczenie urządzeń podziemnych. Szacowany koszt robót wynosi ok. 6 mln zł uzupełnia.

Zgodnie z ustaleniami, pieniądze te wyłoży warszawski oddział GDDKiA. Jego rzeczniczka Małgorzata Tarnowska potwierdza gotowość Dyrekcji do realizacji inwestycji.

– Jednak więcej informacji na ten temat będziemy mogli podać, kiedy otrzymamy projekt – zastrzega.

Choć odcinek, który będzie poszerzony liczy zaledwie 450 metrów, nie będzie to łatwe zadanie. Bowiem najpierw właściciel tzw. linii siekierkowskiej będzie musiał zlikwidować „wąskie gardło” czyli przebudować wiadukt kolejowy nad Puławską.

– Głównym zadaniem wykonawcy prac będzie zawężenie środkowej podpory, aby zmieściły się pod nim dodatkowe pasy jezdni oraz chodniki dla pieszych – zdradza szczegóły projektu Włodzimierz Rasiński, kierujący gminnym wydziałem infrastruktury i transportu publicznego.

Mariusz Orzełowski, rzecznik prasowy spółki PGNiG Termika (do której należy wiadukt) informuje, że rozpoczęcie przebudowy obiektu nad Puławską zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

– Prace budowlane ruszą na początku maja, a zakończą na przełomie lipca i sierpnia. Obecnie wykonawca prowadzi przygotowania techniczne do rozpoczęcia inwestycji – uszczegóławia. Rozbiórka stojącej obok wiaduktu starej konstrukcji wsporczej dla nieistniejącego ciepłociągu nastąpi już w czasie prac drogowych.

Można zapytać, dlaczego GDDKiA wespół z gminą poszerzają tylko fragment Puławskiej liczący niespełna pół kilometra, skoro na przebudowę czeka cały odcinek drogi krajowej nr 79 od Energetycznej do początku obwodnicy Góry Kalwarii. Odpowiedź jest gorzka: bo przygotowania do tej dużej inwestycji jeszcze potrwają. Małgorzata Tarnowska podaje, że wedle obecnych planów, do końca zimy drogowcy ogłoszą przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przedsięwzięcia. Zgodnie z wcześniejszą informacją, umowa na przygotowanie tego dokumentu miała być zawarta pół roku temu. Wedle harmonogramu, kolejnym etapem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, a następnie dopiero wyłonienie wykonawcy projektu (i robót), którego zadaniem będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Zatem realnie patrząc, prace w terenie rozpoczną się nie wcześniej niż w połowie 2023 roku i potrwają przez kolejne dwa lata.

– Rozbudowa drogi krajowej jest dla nas zadaniem priorytetowym, dlatego będziemy monitorować cały proces przygotowawczy i postęp prac – zapewnia Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna. – Deklarujemy też pełne wsparcie, jakie jest w naszej mocy, wszystkim zaangażowanym podmiotom, aby ta inwestycja zrealizowana została jak najszybciej i jak najsprawniej. Od niej bowiem w dużej mierze zależy jak dalej rozwijała się będzie gmina Piaseczno – przekonuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię