Trudne warunki na drodze, słaba widoczność, ślisko!

1

POWIAT Trudne, zimowe warunki mogą dawać się we znaki zarówno kierowcom jak i pieszym. Słaba widoczność, opady śniegu i zalegające błoto pośniegowe wymuszają na uczestnikach ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności. Przeczytajcie porady i ruszajcie bezpiecznie do celu.


Prognozy pogody zapowiadają powrót trudnych, zimowych warunków. Nie lekceważmy zmiennych warunków na drodze. Częstym zjawiskiem w okresie zimowym są niespodziewane, silne opady śniegu oraz zamglenia, które skutecznie mogą ograniczyć widoczność.

Odśnież auto!

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami.

CZYTAJ TAKŻE:  Uciekał przez pół powiatu. Trwa policyjna obława

Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Najważniejsze, aby przed rozpoczęciem jazdy starannie odśnieżyć i oczyścić z lodu szyby, światła, dach pojazdu oraz tablice rejestracyjne – mówi nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Kto tego nie zrobi, może powodować zagrożenie w ruchu drogowym. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

Gorsze warunki, gorsza widoczność

Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszym prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE:  Dostał mandat za fałszywe dane

Bądź widoczny na drodze

Jako piesi nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć nas już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym zachowajmy wzmożoną czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że droga hamowania jest w okresie zimowym wydłużona, a widoczność nierzadko znacznie gorsza.

 

Źródło: KPP

1 KOMENTARZ

  1. Trudne warunki… Takich mamy teraźniejszych kierowców szczególnie z miasta..
    Auta coraz lepsze a kierowcy coraz gorsi.
    Narzekanie na drogowców a sam nie potrafi w nowym aucie odpowiednich świateł włączyć hahaha:):)
    Warunki jak w zimie, większa ostrożnośc i się jedzie bez problemu, przecież nie ma zasp że auto się zawiesza czy lodowiska;)
    Co prawda najgorzej mają kierowcy np „tirów” ale osobowym w czym problem??:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię