Trwa Musica Classica. Przed nami kolejny koncert

0

PIASECZNO Za nami dwa koncerty w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Musica Classica. A już najbliższą niedzielę wielki finał imprezy, której patronem medialnym jest Kurier Południowy

W kościele parafialnym pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym odbył się koncert inaugurujący XIV edycję Musica Classica. W jego pierwszej części usłyszeć można było wybitne dzieła muzyki organowej w wykonaniu Jarosława Wróblewskiego. Zabrzmiały „Preludium na temat Święty Boże” Władysława Żeleńskiego, „Passacaglia c-moll” Jana Sebastiana Bacha oraz Preludium chorałowe „Jesu bleibet meine Freude”. W drugiej części koncertu wykonana została z kolei czteroczęściowa sonata żałobna na gitarę i organy autorstwa Janusza Raczyńskiego.

Jarosław Wróblewski – organy, Janusz Raczyński – gitara
fot. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej Con fuoco

Równie niezwykle było także w ostatnią niedzielę w Kościele w Zalesiu Dolnym podczas spotkania z kostarykańskim wirtuozem gry na harfie. Carlos Peña Montoya zaprosił publiczność na prawdziwą muzyczną podróż – począwszy od średniowiecza, aż do XXI wieku włącznie. Artysta, poprzez grę na harfie, przybliżył muzykę podążając przez epoki i historie ludzkie, prezentując przy tym pełnię możliwości technicznych i barwowych harfy, która wspaniale zabrzmiała w akustyce zaleskiej świątyni. Na zakończenie na widownię czekała jeszcze jedna niespodzianka. Carlos Peña Montoya zaprosił wszystkich chętnych na scenę, do bliższego poznania, a nawet dotknięcia swojego niezwykłego instrumentu. Dla wielu była to pierwsza możliwość do bezpośredniego kontaktu z harfą.

– Cieszymy się z rosnącej frekwencji na koncertach festiwalowych, a także z tego, że publiczność jeździ za nimi do kolejnych miejsc – mówi Andrzej Sochocki, dyrektor artystyczny Musica Classica.

Tegoroczną edycję Musica festiwalu zwieńczy koncert w Kościele pw. św. Józefa przy ulicy Ogrodowej 3 w Józefosławiu. W niedzielę 23 października o godzinie 19 wystąpią tam wspólnie: Marta Mularczyk (sopran), Magdalena Dobrowolska (sopran), Anna Fijałkowska (alt) oraz Chór „Con fuoco” i Festiwalowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Andrzeja Sochockiego. Na koncercie zostanie zaprezentowane jedno z najbardziej znanych dzieł Antonio Vivaldiego, czyli „Gloria”. Wstęp wolny.

Grzegorz Tyl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię