Trwają obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy na piknik historyczny

0

PIASECZNO Wczoraj odbyły się pierwsze z zaplanowanych na ten weekend wydarzeń związanych z okrągłą rocznicą Cudu nad Wisłą. Obchodzono również Święto Wojska Polskiego. Dziś zapraszamy na piknik historyczny na Placu Piłsudskiego

Oficjalne obchody rozpoczęły się wczoraj od mszy świętej w intencji ojczyzny, którą odprawił w kościele Św. Anny w Piasecznie ksiądz proboszcz Andrzej Krynicki. Następnie przeniesiono się pod pobliski Ratusz, gdzie głos zabrała wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak.

Spotykamy się dziś, równo 100 lat po Bitwie Warszawskiej, która przeszła do historii jako jedna z najważniejszych batalii w historii świata – mówiła wiceburmistrz. – Kto wie jak wyglądałby nie tylko nasz kraj, ale i cała Europa, gdyby nie bohaterscy obrońcy stolicy, wśród których byli także obywatele Piaseczna, genialne umysły polskich kryptologów oraz brawurowa i błyskotliwa taktyka naszego naczelnego dowództwa?

Uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej zwieńczyło tradycyjne złożenie wiązanek przez przedstawicieli lokalnych władz i organizacji przy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oprócz oficjalnych obchodów gmina nie zapomniała również o części artystycznej. Wieczorem na Skwerze Kisiela wystąpił zespół Łysa Góra, dobrze znany piaseczyńskiej publiczności, który tym razem zagrał akustycznie, ale to nie znaczy, że z mniejszą niż zwykle energią. Ludowa melodyka wyraźnie udzieliła się publiczności, która – pomimo obostrzeń sanitarnych – dała się porwać, ubranym w tradycyjne stroje z dawnej epoki i grających na nietypowych instrumentach, artystom.

Już teraz, od godziny 12.00 zaczyna się na Placu Piłsudskiego piknik historyczny „Mazowsze w przededniu Bitwy Warszawskiej – Cud nad Wisłą 1920”, który potrwa do godziny 15.00.
W programie: stoiska animacyjne z elementami scenografii oraz rekonstrukcje historyczne, takie jak m.in. śpiewnik weterana, atelier fotograficzne, punkt medyczny i inne. A o 16 na Skwerze Kisiela posłuchać będzie można koncertu pieśni patriotycznych/żołnierskich w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn – uważanej za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Polsce i Europie.

Tyl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię