Trwają przygotowania do rewitalizacji stacji kolejki wąskotorowej

2

PIASECZNO Prawie dwa lata temu zaprezentowano koncepcję rewitalizacji stacji kolejki wąskotorowej w Piasecznie. Koncepcja uzyskała pozytywną opinię konserwatora zabytków, który poprosił jednak o uszczegółowienie kilku kwestii związanych z inwestycją


Stacja wąskotorówki w za kilka lat ma zamienić się w obszar miasta tętniący życiem

Prezentację dotyczącą rewitalizacji stacji i zatytułowaną „Modernizacja Zespołu Budynków Stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe” przedstawili w kwietniu 2016 roku Przemysław Wielądek i Jacek Ciećwierz z firmy PDV Architekci.
– Chcemy poszerzyć ten obszar o funkcje kultury i udostępnić go mieszkańcom – mówił wówczas Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. Wiele obiektów na terenie stacji kwalifikuje się do wyburzenia, inne można zaadoptować na nowe funkcje, modernizując je lub rozbudowując.
– Warto zachować m.in. halę główną, w której są przechowywane wagony, budynek zaplecza socjalno-warsztatowego, magazyn WMD oraz budynek hali tzw. „dniówki”, w której parkują lokomotywy. Hala główna mogłaby zostać rozbudowana – przekonywali architekci. Wyburzony miałby zostać natomiast budynek starej drezyniarni, którego funkcje przejmie parter wieży widokowej. Wieża taka stała na terenie stacji jeszcze do lat 90. i teraz miałaby zostać odtworzona. Założono, że wejście na teren kolejki będzie znajdowało się u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Wojska Polskiego. Kolejnym pomysłem architektów było wybudowanie na terenie stacji hali teatralno-widowiskowej z maksymalnie 500-osobową widownią.
W ostatnim czasie na terenie stacji trwały prace porządkowe. Będące w złym stanie obiekty zabezpieczono, wybudowano też nowe ogrodzenie. Jednocześnie koncepcja rewitalizacji stacji trafiła do zaopiniowania na biurko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– Została ona oceniona pozytywnie, choć konserwator poprosił nas o uszczegółowienie pięciu aspektów – zdradza Daniel Putkiewicz. – Jak to zrobimy, wówczas będzie można zacząć przygotowywać projekt przebudowy stacji.
Konserwator poprosił o podanie przewidywanej długości muru od strony ul. Nadarzyńskiej, uszczegółowienie kwestii toalet przy budynku mieszkalnym oraz kształtu wieży widokowej od strony ulicy Sienkiewicza. Uzgodnienia wymaga także rozbudowa (powiększenie) hali głównej i kwestia jednego z łączników budynku.
Równolegle trwają prace nad planem miejscowym dla tego terenu. Prawdopodobnie zostanie on przyjęty w marcu. Początkowo planowano, że teren wąskotorówki zostanie zrewitalizowany do 2023 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że dotrzymanie tego terminu może być trudne.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Rewitalizacji to się domaga przede wszystkim nieczynny odcinek linii od Tarczyna przez Grójec i Mogielnicę do Nowego Miasta n. Pilicą. Obecny operator kolejki ma to w doopie, grunt że interes się kręci, dzieciaki zostawią qpę szmalu w tzw. miasteczku westernowym pod Runowem, ich tatusiowie wypiją pifko nie narażając się na utyskiwania mamuś, czasem kolejka ściągnie nowożeńców na przyjęcie weselne w restauracji “Odlot i Towarzycho” a złomiarze mają gdzie zarabiać. To co szykuje się obecnie nie jest żadną rewitalizacją lecz ordynarnym developerskim biznesem. Nowych gargameli dla napływu nie ma już gdzie stawiać skoro zabudowano wszystko łącznie z przeuroczą choć zaniedbaną doliną Perełki która powinna stać się miejskim parkiem ale już się nie stanie. Włodarze Piaseczna w swej pazerności nie pozostawili nawet miejsca na wystarczająco drożne ciągi komunikacyjne, i tak przegubowe autobusy ledwo mieszczą się na zakręcie z Dworcowej w Al. JPII no bo przecież nie można było poszerzyć jezdni pod dodatkowy pas do skrętu w prawo a nawet tylko złagodzić narożnika kosztem parkingu pod tamtejszymi autosalonami i innym biznesem. No ale jeszcze stację można zapaskudzić developerką, więc jazda!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię