Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Ruszyły zapisy!

11

Minister Zdrowia informuje, że mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej, rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką. Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby spełniające kryteria określone w niniejszym komunikacie, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).

Zalecenia te mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków dotyczącą schematów dawkowania dla stosowanych preparatów w realizacji szczepień.

Informacje dodatkowe

 • Nie ustalono przydatności testów serologicznych do oceny odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na szczepienie przed podaniem dawki przypominającej.
 • W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od dnia 23 września 2021 r. lekarz może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominjące, kierując się zaleceniami określonymi w niniejszym komunikacie dotyczącymi grup uprawnionych do szczepienia przypominającego oraz przewidzianego odstępu jego podania.
 • Skierowanie może wystawić lekarz jedynie dla grup wyszczególnionych w niniejszym komunikacie oraz komunikacie nr 11.
 • Do czasu wydania decyzji przez Komisję Europejską (na podstawie ustaleń Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego) w sprawie przedłużenia ważności Unijnych Certyfikatów COVID-19 dla osób, które przyjmą kolejną dawkę szczepionki, ważność wystawionych certyfikatów nie ulega zmianie.

Aspekty techniczne związane z prawidłowym wystawieniem e-skierowania oraz wpisaniem do systemu przypominającej dawki szczepienia (eKarty Szczepień) zostaną podane w momencie uruchomienia procedury szczepień przypominających.

Schematy szczepienia oraz odstęp podania dawki dodatkowej u osób z poważnymi zaburzeniami odporności zostały podane w komunikacie nr 11 Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2021 r. https://www.gov.pl/web/zdrowie/Komunikat-w-sprawie-szczepien-przeciw-COVID-19-dawka-dodatkowa

Rejestracja tej grupy pacjentów trwa od 1 września 2021 r.

11 KOMENTARZE

 1. To ciekawe… MZ działa na podstawie ZALECEŃ grupy, która nie zostawia śladów pisemnych po swoich obradach. Gdzie wyniki jakichkolwiek badań naukowych? Truizmem będzie dodawać, z kim członkowie tej grupy sa powiązani.

 2. A psa swojego też nie szczepicie dla swoich ideałów?A siebie na grypę też? Przecież szczepionki się powtarza. Ostatnio sceptycy wymyślili że wulkan na Kanarach odwraca uwagę od pandemii. Zdrowia życzę.

  • Otóz nie mieszajmy myślowo szczepionek klasycznych z nieprzebadanymi preparatami genetycznymi, gdzie producenci zastrzegli brak odpowiedzialności za skutki uboczne.
   A co do szczepionki na grypę: była zawsze spóźniona bo wirusy za szybko mutuja. Ale w 2020 skończyła się ochrona patentowa i szczepionka antygrypowa przestała być modna.

 3. Nie rozumiem. Wy podajecie te informacje bo chcecie czy musicie? Nie możecie być NIEZALEŻNI UMYSŁOWO jak np portal tarnogorski.pl?
  Jedynie dr Montagnier, dr Malone mogą wystawiać jakiekolwiek „rekomendacje” na temat tego preparatu a nie księgowy z NFZ. Oni jednak jednoglośnie krzyczą- trzymajcie się od tego preparatu jak najdalej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię