Tu nauczą się samodzielności

0

POWIAT Wszystko wskazuje na to, że do przyszłego roku włodarzom powiatu uda się rozwiązać problem braku miejsc w ośrodkach pobytu dziennego dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie


Rodzice pełnoletnich osób z trudnościami w rozwoju nagle zostają sami, kiedy ich dzieci kończą szkoły. W Zalesiu Dolnym oraz Górze Kalwarii prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej, w których niepełnosprawni uczeni są codziennego życia, a także zawodu. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Z danych starostwa wynika, że w powiecie piaseczyńskim właściwej opieki o wysokim standardzie wymaga około 100 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jednak połowa z nich pozostaje w domach, ze względu na brak miejsc w ośrodkach.

To się jednak zmieni. W Pęcherach-Łbiskach trwa właśnie nadbudowa Zespołu Szkół Specjalnych. Na zaadaptowanym poddaszu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy.

Będzie przeznaczany dla dzieci, które wydoroślały i skończyły szkołę, ale nie radzą sobie w życiu. Tu zostanie zorganizowana dla nich terapia zajęciowa, pomoc pedagogiczna, będą uczyły się codziennych czynności życiowych, jak chociażby robienia kanapek, żeby przeżyć bez rodziców, gdy ich zabraknie – tłumaczy Konrad Winniewski z wydziału inwestycji, remontów i drogownictwa starostwa. – Podwyższając poddasze stworzymy około 700 mkw. nowej powierzchni użytkowej dla około 30 osób. Ośrodek będzie działał niezależnie od szkoły, w ubiegłym roku wybudowaliśmy już do niego windę – dodaje.

Kolejne 30 miejsc dla osób z zaburzeniami intelektualnymi i fizycznymi powiat zamierza zapewnić w dawnym „koszarowcu” w Górze Kalwarii. W budynku nr 3 zostały wydzierżawione parter i piętro, a drugie piętro samorząd wyremontuje sam. Właśnie zakończyło się projektowanie inwestycji. W budynku powstanie niezbędna winda, pracownie m.in. ceramiczna, komputerowa, sensoryczna oraz umiejętności społeczno-życiowych, a także pokój wyciszeń i gabinety psychologa oraz logopedy. Obok powstanie filia Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna.

– Miejsca w dwóch nowych ośrodkach spowodują, że już w 2019 roku będziemy w stanie zapewnić oczekiwaną opiekę wszystkim zainteresowanym tym osobom niepełnosprawnym – tłumaczy Arkadiusz Strzyżewski, wicestarosta Piaseczyński. To dla nas szczególnie ważne obszar, dlatego na te inwestycje przeznaczymy w tym i przyszłym roku blisko 7 mln zł, a na realizację ośrodka w Pęcherach-Łbiskach udało nam się pozyskać 2,6 mln zł dotacji – uzupełnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię