GÓRA KALWARIA Kilka dni temu gmina kupiła od Orlenu teren po dawnej stacji paliw w centrum miasta. Władze zapowiadają, że zostanie on włączony do sąsiedniego skweru i razem w nim w tym roku przebudowany


O zakup liczącej 320 m kw. działki w widłach ul. Dominikańskiej lokalny samorząd zabiegał od kilku lat. Jeszcze około 10 lat temu w tym miejscu działała popularna stacja paliw. Została jednak zamknięta, ponieważ przestała spełniać współczesne normy. Jednak na wybudowanie nowego obiektu nie zgodził się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Burmistrz Dariusz Zieliński poinformował nas, że pozyskany za 76 tys. zł teren stanie się częścią sąsiedniego skweru. Wkrótce architekt ma otrzymać zlecenie zaprojektowania na nim zieleni oraz być może dodatkowych miejsc parkingowych (krótki łącznik pomiędzy ul. Dominikańską i jej odnogą pozostanie). Włodarz zapowiada, że jeszcze w kwietniu w budżecie gminy zostaną przeznaczone fundusze na przebudowę całego, powiększonego skweru.

Wizualizacja skweru po przebudowie

Ma on stać się najbardziej reprezentacyjnym zielonym terenem centrum miasta. Głównym elementem skweru stanie się pokryta ceglastoczerwonym klinkierem aleja rozszerzająca się w kierunku kościoła na górce. Najbardziej kosztowne będzie jednak urządzenie na nowo zieleni. Wedle projektu powstaną szpalery żywopłotu, które oddzielą skwer od ruchliwej Dominikańskiej oraz przyulicznego parkingu. Pomiędzy rzędami przycinanych krzewów zostanie ułożona trawa z rolki (a wcześniej system jej podlewania). Na trawniku będzie można swobodnie usiąść lub położyć się. Wzdłuż rzędów żywopłotu stanie ponad 20 ławek bez oparć, a w ich pobliżu stojaki na 17 rowerów. Nocą cały plac będzie dokładnie oświetlony. Szpalery krzewów zostaną podświetlone ponad 20 lampami zatopionymi w gruncie.

Pierwszy przetarg na przebudowę tego terenu zielonego (bez działki po Orlenie) został ogłoszony w ubiegłym roku. Jednak wysokość ofert przekroczyła kwotę jaką, na inwestycję wówczas przeznaczyli włodarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię