KONSTANCIN-JEZIORNA Surowe cegły, szlifowany beton, olejowane drewno i nowoczesne rozwiązania: ciepło do ogrzewania spod ziemi, trawa na dachu i deszczówka do spłukiwania toalet – zajrzeliśmy dziś do nowego konstancińskiego ratusza. Jak Wam się podoba?


Dla urzędników to skok cywilizacyjny. Do tej pory pracowali w ciasnych pomieszczeniach ulokowanych w różnych częściach miasta, teraz do ich dyspozycji zostały oddane przestronne wnętrza. Mieszkańcy też zauważą różnicę – dla nich powstał hol z punktem obsługi, gdzie za kontuarem dyżurują pracownicy poszczególnych wydziałów. Chodzi o to, aby petenci nie wędrowali po korytarzach, do których dostęp jest ograniczony dla urzędników posiadających specjalne karty (osoby z zewnątrz mogą ją uzyskać u portiera). Wolny wstęp dla każdego jest jeszcze na piętro, gdzie znajduje się nowa sala obrad rady miejskiej oraz lobby. Sala obrad jest największym pomieszczeniem w ratuszu – ma aż 315 m kw. (to jedna dziesiąta powierzchni całego obiektu) i blisko 8 metrów wysokości. Sala jest dobrze doświetlona (szczególnie przed południem) i robi duże wrażenie w porównaniu z salą, którą przez lata radni obradowali na ul. Świetlicowej. Lobby – czyli kuluary przed nią liczy z kolei 133 m kw.

Punkt obsługi mieszkańców
Lobby na piętrze, przed salą obrad rady miejskiej
Sala obrad rady miejskiej

W nowej siedzibie władz miasta w oczy rzuca się surowość. Ściany korytarzy są wykonane z ze zwykłej impregnowanej cegły oraz tzw. betonu architektonicznego. Podłogi przykrywają czarny gres, szlifowany beton a w pokojach tzw. drewno techniczne, czyli olejowane drewno egzotyczne. Jest też dużo szkła.

– Użyliśmy takich materiałów, aby do minimum ograniczyć potrzebę konserwowania przede wszystkim ścian, czyli głównie ich malowania – tłumaczy wiceburmistrz Ryszard Machałek.

Obiekt jest też dobrze zaizolowany, dlatego gmina będzie starała się o zwrot funduszy wykorzystanych na termomodernizację budynku.

Tak wyglądają korytarze w budynku

Nowością jest także brak grzejników w pomieszczeniach. Poprzez nawiew jest do nich podawane ciepłe lub zimne powietrze (w każdym pokoju można ustawić ich proporcje). Ciepło jest pobierane z wnętrza ziemi, dostarczane do dwóch wymienników w piwnicy, a następnie rozprowadzane po budynku. Pod ratuszem wykonano 50 odwiertów na głębokość ponad 130 metrów. Inną ciekawostką jest zbiornik retencyjny pod ratuszem, w którym zbierana jest deszczówka wykorzystywana następnie do spłukiwania toalet.

Część z urzędników ma dostęp do wewnętrznego atrium, gdzie płożąca się roślinność dopiero rośnie. Podobnie jak przy wejściu do budynku od strony ul. Kolejowej (drugie jest od strony Piaseczyńskiej). Warto dodać, że ratusz obserwuje 40 kamer, z tego 18 ulokowano wokół niego. W pobliżu powstało zaś 130 miejsc parkingowych.

Zielony dach zwiększa tzw. powierzchnię biologicznie czynną obiektu

Nowy ratusz jest czynny od dziś. Od dziś także włączone są nowe numery telefonów. Teraz dodzwonimy się na biurko każdego urzędnika. Numery znajdują się tu.

Archiwum w ratuszu

1 KOMENTARZ

  1. Najlepiej wygląda eternit na dachach sąsiednich posesji. Program ich likwidacji ma przeszło 25 lat. Do tego kopciuchy.To nowy program anty smogowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię