Tysiąc osób wpatrywało się w niebo

0

PIASECZNO Noc spadających gwiazd – impreza zorganizowana na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym późnym, niedzielnym wieczorem przyciągnęła około tysiąca osób, które przez kilka godzin z uwagą wpatrywały się w niebo


Wprawdzie maksimum roju Perseidów przypadało w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale w związku z mało zachęcającymi prognozami pogody, zdecydowano się na zorganizowanie imprezy w niedzielę. I jak się okazało, był to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Pogoda była znakomita, więc wielu mieszkańców przybyło na Górki Szymona z kocami.
Impreza rozpoczęła się od mini-wykładu Karola Wójcickiego – popularyzatora astronomii i autora bloga „Z głową w gwiazdach”, który nie tylko w przystępny sposób wprowadził wszystkich obecnych w zagadnienie Perseidów, ale także zdradził praktyczne sposoby obserwowania gwiazd. Nagle wykład Karola Wójcickiego przerwało głośne „woooww”, kiedy to niebo przecięła po raz pierwszy „spadająca gwiazda”. Takich momentów było tego wieczoru jeszcze przynajmniej kilka. Chętni mogli również stanąć w kolejce do teleskopów, gdzie można było rzucić okiem na znacznie przybliżone ciała niebieskie – zarówno Księżyc, jak i znacznie dalej znajdujący się Saturn.
I choć była to pierwsza tego typ noc zorganizowana przez gminę Piaseczno, to wiele wskazuje na to, że nie ostatnia.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię