KONSTANCIN-JEZIORNA Który miód najlepiej wzmacnia odporność organizmu? Jaką biżuterię nosiły kobiety w belle époque? Jakiej muzyki słuchano w Konstancinie przed stu laty? Odpowiedzi padły podczas dwudniowych, hucznych obchodów imienin Konstancji


Święto na cześć hrabiny Skórzewskiej, matki założyciela Konstancina, hr. Witolda Skórzewskiego, który nazwał letnisko na jej cześć, w Konstancińskim Domu Kultury obchodzone było po raz siódmy.
Zorganizowane w zeszłą sobotę i niedzielę imieniny uświetniły tegoroczne obchody 120-lecia letniska. Nie było co prawda uczty przy suto zastawionym stole, toastów za zdrowie solenizantki ani biesiady do białego rana. Jednak wszyscy doskonale się bawili, biorąc udział w różnorodnych atrakcjach nawiązujących do okresu, w którym powstał Konstancin.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty. W Hugonówce można było m.in. poznać tajemnice ziół i drzew, ich zastosowanie zarówno lecznicze, jak i kulinarne.
Dla najmłodszych zorganizowano zajęcia plastyczne – malowanie w dawnym stylu oraz „bankiet z królową”. O tajemnicach pszczół, rozmaitych miodach, których można było skosztować i o wyrobie woskowych świec z dużą znajomością tematu opowiedział Zbigniew Durajczyk z Tęczowej Pasieki w Cieciszewie. Wśród pań największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty, podczas których wyrabiano szklaną biżuterię. Pod okiem instruktora uczestnicy samodzielnie wykonali ozdoby podobne do tych, które nosiły damy w belle époque. Sobotnią część zwieńczyło spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina, poświęcone rodzinie Rossmannów z Bielawy.
Jeden z jej przedstawicieli, Henryk Rossmann, właściciel Bielawy od 1837 roku, zasłużył się m.in. jako budowniczy wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły na odcinku od Wilanowa do Góry Kalwarii. W spotkaniu uczestniczyła Hanna z Rossmannów Hlebowicz, która opowiedziała historię swojej rodziny.
W niedzielę odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marty Gronkiewicz. Artystka maluje głównie pejzaże i kompozycje abstrakcyjne. Jest wnikliwą obserwatorką przyrody, jej bogactwa i zmienności, które z pasją stara się oddać w swoich pracach olejnych i akwarelach. Wystawę będzie można oglądać w Galerii Hugonówka do 19 marca.
Imieniny zwieńczył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu The New Warsaw Trio. Muzycy zagrali utwory, które rozbrzmiewały na salonach w letnisku na przełomie XIX i XX wieku, m.in. kompozycje Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego.
Już teraz zapraszamy na kolejne imieniny, które odbędą się w przyszłym roku. Patronem medialnym Imienin Konstancji był Kurier Południowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię