Uchodźcy z Ukrainy szukają pracy. Są pierwsze dane

0

PIASECZNO/POWIAT Od poniedziałku osoby, które opuściły Ukrainę po 24 lutego mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy na takich samych zasadach, co Polacy. Z możliwości tej skorzystało na razie kilkanaście osób, ale sto kolejnych czeka w kolejce do rejestracji


Większość uciekających przed wojną ludzi stara się jak najszybciej znaleźć pracę, aby nie być ciężarem dla swoich polskich gospodarzy. Niestety, jak się okazuje, wielu przedsiębiorców wykorzystuje sytuację. Na jednym z forów internetowych została opisana niedawno historia trzech młodych Ukrainek, które zatrudniły się do sprzątania pokoi w drogim warszawskim hotelu. Okazuje się, że kobiety otrzymują za swoją pracę 6 zł na godzinę. Autorka wpisu poprosiła sąsiadów o pomoc i zaproponowanie trzem paniom lepiej płatnego zajęcia, co spotkało się z bardzo szerokim odzewem. Sporo ofert pracy dla przybyszów z Ukrainy ma Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie.
– Od poniedziałku uchodźcy z Ukrainy mogą rejestrować się u nas na takich samych zasadach, co Polacy – mówi Krystyna Zwolińska, dyrektor PUP. – W pierwszych dniach z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt osób, ale chętnych do zarejestrowania jest naprawdę wielu – dodaje.
Rejestrowanie się uchodźców w powiatowych urzędach pracy umożliwia przyjęta w trybie pilnym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna muszą one w zasadzie dysponować jedynie dowodem tożsamości. Dla przyszłego pracodawcy istotne mogą być również dokumenty potwierdzające kwalifikacje.
Zgłaszające się do nas osoby mają różne wykształcenie i różne zawody – mówi Krystyna Zwolińska. – Mamy lekarzy, nauczycieli, a nawet chemiczkę ze znajomością polskiego, która zresztą znalazła już zatrudnienie. Lekarzy rekomendujemy szpitalom, zaś w sprawie nauczycielami kontaktujemy się z gminami, które przyjmują do swoich szkół ukraińskie dzieci.
Powiatowy Urząd Pracy dysponuje w tej chwili około 50 ofertami pracy nie wymagającymi wysokich kwalifikacji.
W czwartek odwiedzimy ośrodek dla uchodźców w Tomicach, gdzie będziemy je prezentować – dodaje dyrektor PUP. Jednocześnie cały czas urząd apeluje do pracodawców o przesyłanie aktualnych ofert. Chodzi, aby ich wybór był jak największy, ponieważ szukających pracy Ukraińców też będzie pewnie z czasem przybywać. Oferty można przesyłać bezpośrednio do urzędu (informacje pod nr. tel. 22 484 26 84 lub 19524) lub składać za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Co ciekawe, jeśli osoba bezrobotna z takiej oferty skorzysta, pracodawca może ubiegać się o wsparcie finansowe.

CZYTAJ TAKŻE:  [AKTUALNE] OGŁOSZENIA DROBNE z powiatu piaseczyńskiego. OFERTY PRACY/ ПРОПОЗИЦІЇ РОБОТИ

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię