Uciec przed podwyżkami cen

0

Rosnące ceny sprawiają, że coraz więcej osób szuka pomysłów na minimalizację kosztów ogrzewania domu

 

Czy lepiej postawić na ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła? Warto porównać i prze- analizować oba rozwiązania.

Ogrzewanie gazowe

Centralne ogrzewania gazowe umożliwia dystrybucję ciepła do grzejników zlokalizowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Można ubiegać się o dotację na montaż takiej instalacji. Zużycie gazu do ogrzewania domu uzależnione jest od jego powierzchni oraz technologii wykonania. Warto jednak uwzględnić, że koszty gazu ziemnego rosną. Cena montażu instalacji zależy od rodzaju kotła. Nowoczesne kotły oszczędzają gaz ziemny, redukując jego zużycie. Należy przyjąć, że na instalację gazową dla gospodarstwa domowego wydamy kilkanaście tysięcy złotych. Ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne w stosunku do ogrzewania węglem, również koszt przed szarżującą inflacją był optymalny. Takie rozwiązanie ma jednak wady. W domach, które nie posiadają dostatecznej izolacji termicznej, zużycie gazu może być spore. Sam koszt inwestycji, łącznie z zakupem kotła również jest znaczny. Na dodatek gaz drożeje i dziś trudno przewidzieć jaki poziom cenowy osiągnie w przyszłości.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Alternatywą do ogrzewania gazowego może być pompa ciepła. To urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia i przemienia ją w energię grzewczą, wykorzystywaną zarówno do ogrzewania pomieszczeń jak i wody. Koszty takiego ogrzewania są stosunkowo niskie, szczególnie jeśli podłączymy fotowoltaikę. Roczne zapotrzebowanie energetyczne domu o powierzchni ok. 100 m kw. wynosi ok. 7000 kWh. Pompa ciepła zapewnia energię grzewczą, zapewniającą komfortową temperaturę i jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Nasz wydatek oczywiście będzie uzależniony od rodzaju wybranej pompy. Dobrze jest zdecydować się na montaż już na etapie planowania budowy domu. Chcąc założyć pompę można ubiegać się o dofinansowanie.

– W naszym kraju wciąż istnieje mentalny problem i część społeczeństwa ciężko przekonać do nowości – mówi Kamil Jurczak z Idea Complex. – Ważna jest dywersyfikacja portfela energetycznego, czerpanie z różnych źródeł energii, tak, by w możliwie największym stopniu uniezależnić się od źródeł kopalnianych, które drożeją, a w przyszłości będą kosztować jeszcze więcej. Nasza firma szuka optymalnych rozwiązań, a także wskazuje możliwości dofinansowań inwestycyjnych, bo właśnie w tych kategoriach trzeba rozpatrywać instalacje fotowoltaiczne. Najtańszą elektrownią jest słońce i z niej warto korzystać.

Czy funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej pociąga za sobą jakieś zagrożenia?

– Przy prawidłowym montażu nie ma żadnych niebezpieczeństw – mówi Kamil Czerwiński z firmy SolarGlek. – Ważne jest, by powierzyć wykonanie instalacji doświadczonym fachowcom, którzy użyją odpowiednich komponentów. Poza samym wykonawstwem nasza firma pomaga także w korzystaniu z programów zapewniających dofinansowanie, a także odliczeń podatkowych. Zapewniamy kompleksową obsługę.

Warto znać energetyczne zapotrzebowanie budynku, by oszacować koszty montażu i eksploatacji. W przypadku domu o powierzchni ok. 150 m kw koszt założenia pompy ciepła wynosi od ok. 28 do 43 tysięcy złotych. Różnice zależą od klasy urządzenia oraz tego czy w domu są grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Jak zawsze warto zapewnić odpowiednie docieplenie budynku, by uzyskiwane ciepło nie uciekało na zewnątrz. Pompy ciepła posiadają sporo zalet: nie zanieczyszczają się środowiska naturalnego, są bezobsługowe i zapewniają niski koszt ogrzewania. Wadą jest dosyć wysoki koszt montażu systemu, choć można go znacznie obniżyć uzyskując dofinansowanie. Problemem może być hałas, generowany przez urządzenie podczas pracy. Coraz częściej wraz z pompami ciepła montuje się fotowoltaikę. Dzięki niej ogrzewanie staje się bardzo tanie, ponieważ większość energii, której potrzebuje pompa jest wytwarzana przez panele słoneczne. To zapewnia nam niezależność od powiększających się cen prądu. Jest to rozwiązanie przyjazne nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Montaż wykonywany przez uprawnionych specjalistów zapewnia gwarancję nawet do kilkunastu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię