PIASECZNO Starsze osoby pozostają głównym celem oszustów. – To dobry temat na rozmowę z rodziną przy świątecznym stole – radzi policja. W ubiegłym roku w Warszawie i okolicach wyłudzono od seniorów 15,8 mln zł!


Od początku roku w powiecie piaseczyńskim było oficjalnie 18 prób oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”, kilka się udało. Policja podejrzewa, że jest jeszcze tzw. ciemna liczba tego typu zdarzeń. Część osób po prostu nie informuje o tym, co im się przydarzyło.

A jak jest to ogromna skala zdarzeń świadczą dane z ubiegłego roku. W stolicy i powiatach ją otaczających doszło do 588 oszustw, których ofiarą padli seniorzy, z tego aż 467 udanych. W sumie przestępcy wzbogacili się na przeszło 15,8 mln zł. Starsze osoby potraciły bezpowrotnie oszczędności życia.

Są jednak i sukcesy – policjanci zatrzymali w związku z oszustwami 89 osób, 50 z nich usłyszało zarzuty i trafiło do aresztu.

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Przez całą dobę można telefonować pod nr 22 60-33-222.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię