Uczcili pamięć niezłomnych partyzantów. W niedzielę uroczystości w Pilawie

0
Władysław Sieradzki, urodzonym w 1924 roku w Piasecznie żołnierzem Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego. Pan Władysław (pseudonim „Leski”)

PIASECZNO W uroczysku Zimne Doły, jak co roku, przypomniano o bohaterstwie Kompanii Leśnej im. por. „Szarego” Narodowych Sił Zbrojnych, która walczyła w czasie II Wojny Światowej w Lasach Chojnowskich z oddziałami niemieckimi

Uroczystości, upamiętniające poległych żołnierzy i mieszkańców– spacyfikowanego w odwecie przez Niemców – Chojnowa, rozpoczęły się od odśpiewana hymnu państwowego, po którym odprawiono mszę świętą polową. Są one również tradycyjnie wspaniałą okazją do spotkania z Władysławem Sieradzkim, urodzonym w 1924 roku w Piasecznie żołnierzem Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego. Pan Władysław (pseudonim „Leski”), mimo podeszłego wieku, wciąż jest niestrudzonym strażnikiem historii Walk Kompanii Leśnej im. Porucznika Szarego NSZ z Oddziałami Niemieckimi na Zimnym Dole. W ostatnią niedzielę nie tylko poprowadził on modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ale również podzielił się ze wszystkimi obecnymi swoimi wspomnieniami z lat okupacji – zwłaszcza z początków wojny, gdy miał zaledwie 15 lat. Dziś Władysław Sieradzki martwi się najbardziej tym czy pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat – gdy
jego samego już zabraknie – będzie nadal kultywowana. Na szczęście nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej, o czym świadczy najlepiej coroczny udział w uroczystościach lokalnych władz, środowisk kombatanckich i duchownych oraz leśników czy harcerzy.
Po odczytaniu Apelu Poległych w imieniu samorządu głos zabrała wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak.

Co roku spotykamy się tu, przy pomniku, aby oddać hołd pamięci
partyzantom, którzy brali udział w nierównej walce z okupantem – powiedziała wiceburmistrz. – Jesteśmy bowiem strażnikami pamięci historii Polski, ale też strażnikami pamięci historii naszej małej ojczyzny. Naszą wiedzę i pamięć przekazujemy kolejnym pokoleniom.

Uroczystości zwieńczyło złożenie wiązanek przy pomniku „Szaniec nieugiętych” oraz przy Kwaterze Leśników Mazowieckich przez delegacje lokalnych władz i organizacji.


A już w najbliższą niedzielę o godzinie 12 przy ulicy Klonowej 22 w Pilawie odbędzie się uroczystość z okazji kolejnej rocznicy walk powstańczych w Lasach Chojnowskich, pacyfikacji wsi Chojnów przez Niemców i rozstrzelania 23 mieszkańców Chojnowa – w tym pięciu braci Czapskich. W programie: Msza Święta Polowa, przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek przy Pomniku Batalionu Baszta i Pomniku Rozstrzelanych oraz koncert Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej. Tego samego dnia w „Domu Zośki” w Zalesiu Dolnym przy ulicy Królowej Jadwigi 11 odbędzie się z kolei koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Marty Mularczyk (sopran) i Piotra Stawarskiego ( baryton) przy akompaniamencie Doroty Stawarskiej oraz gawęda historyczna, którą poprowadzi prof. Grzegorz Nowik. Początek o godzinie 16. Wstęp wolny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię