Uczcili pamięć ofiar wojny

0

PIASECZNO Jak co roku, 1 września odbyły się w Piasecznie uroczystości związane z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej

Obchody rozpoczęły się od odegrania przez Piaseczyńską Orkiestrę Dętą Mazurka Dąbrowskiego. Następnie ksiądz proboszcz Parafii św. Anny w Piasecznie Andrzej Krynicki poprowadził modlitwę w intencji ofiar wojny, po czym wszyscy obecni stanęli w milczeniu do apelu poległych.
W imieniu mieszkańców głos zabrał burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał o zagrożeniach wynikających z totalitaryzmów oraz odniósł się do bohaterstwa mieszkańców gminy Piaseczno, którzy w 1939 roku stanęli – podobnie jak reszta kraju – do nierównej walki z niemieckim okupantem.

Na zakończenie przedstawiciele lokalnych władz, służb i organizacji złożyli kwiaty na Kwaterze Wojennej. Niestety, z powodu opadów deszczu nie doszło na rynku do planowanego wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z chórem Lira oraz występu wokalistów Działu Edukacji Muzycznej Centrum Kultury pod opieką Małgorzaty Duk Nowosad.
W czwartek 17 września obchodzona będzie w Piasecznie kolejna rocznica agresji sowieckiej na Polskę. O godzinie 11 pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu parafialnym będą miały miejsce Liturgia Słowa, przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek. O godzinie 12 w Domu Kultury odbędzie się projekcja Filmu „Ułani, ułani” oraz spotkanie z jego autorką Aliną Czerniakowską. Film przedstawia historię Kawalerii Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem walk stoczonych w czasie napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku we wrześniu. Charakter wojsk ułańskich, odwaga, umiejętności i zaciętość w walce, wielki patriotyzm, oddanie dla Polski, napawają nas dumą nawet po wielu latach.  Wstęp wolny.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię