Uczciwy film nie tylko o piłce nożnej

0
- Mam takie poczucie, że to jest uczciwy film – mówi Tomasz Gąssowski.

PIASECZNO Na pokaz filmu krótkometrażowego „Baraż” w reżyserii i do scenariusza Tomasza Gąssowskiego w Domu Kultury w Piasecznie przybyły prawdziwe tłumy. Obraz, współfinansowany przez gminę Piaseczno, miał swoją premierę w październiku ubiegłego roku


Tomasz Gąssowski, który od 25 lat współpracuje Andrzejem Jakimowskim, znany jest przede wszystkim jako kompozytor muzyki do jego licznie nagradzanych w Polsce i na świecie filmów: „Imagine” (nagroda MocArta Radia RMF Classic za najlepszą muzykę filmową w 2013 roku; Wyróżnienie Specjalne na 3 Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy), „Sztuczki” oraz jego pierwszego filmu – „Zmruż oczy”, którego jest również współproducentem.

Scenariusz do debiutanckiego „Barażu” powstał podczas reżyserskiego program Studio Prób w Szkole Wajdy, który Tomasz Gąssowski ukończył w 2014 roku. Duże zainteresowanie pokazem ze strony miejscowej publiczności wynikało zapewne częściowo z tego, że spore fragmenty filmu kręcone były na terenie gminy. Przy jego produkcji istotny udział miały również Hotel DeSilva w Piasecznie i klub piłkarski L.K.S. Sparta-Bisk Jazgarzew, w którym reżyser był wcześniej przez pięć lat trenerem.

Film mógł powstać dzięki przychylności moich przyjaciół ze Sparty – podkreślił Tomasz Gąssowski. – Mieliśmy dostęp do boisk czy szatni i trwało to długo. Przyznam szczerze, że sam bym nie zdzierżył takiej ekipy.

„Baraż” opowiada historię 38-letniego Zygi, który mieszka w małej, podwarszawskiej miejscowości z żoną i synkiem, a przed kilkoma laty, z powodów honorowych, opuścił założoną przez jego ojca Wisełkę – lokalny klub, w którym grał przez całe swoje piłkarskie życie. Film koncentruje się na jego, nie zawsze łatwych, relacjach z zakochanym w piłce 10-letnim synem Witkiem. Główny bohater będzie musiał podjąć decyzję co jest dla niego w życiu ważniejsze – pieniądze i lojalność wobec kolegów czy gra fair play – zarówno wobec siebie, jak i swojego podopiecznego. Warto podkreślić, że w rolę piłkarzy wcielili się w filmie zawodnicy grający na co dzień w Sparcie Jazgarzew.

Po owacyjnie przyjętej projekcji reżyser opowiadał o powstaniu swojego dzieła i odpowiadał na pytania ze strony widowni. Jak się okazało, nie tylko w Piasecznie doceniono „Baraż”. Film otrzymał bowiem nagrodę za Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski na 32 Warszawskim Festiwalu Filmowym.

– Mam takie poczucie, że to jest uczciwy film – mówi Tomasz Gąssowski. – Można w nim było na pewno coś zrobić lepiej, coś gorzej, można go było przedłużyć o pięć minut. Mieliśmy fajne materiały, ale część z nich musiała wypaść żebyśmy się zmieścili w wymaganych 30 minutach. Mam nadzieję, że „Baraż” będzie teraz jeździć po kolejnych festiwalach i że będzie się podobać.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię