Ukraińskie wąskotorówki w obiektywie

0

PIASECZNO Wystawa fotografii „Koleje wąskotorowe na Ukrainie” została zaprezentowana w Mobilnej Galerii Kolejowej, czyli przeszklonym wagonie stojącym na stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe

Koleje wąskotorowe na Ukrainie funkcjonują na zupełnie innych zasadach niż w Polsce. Nadal służą jako codzienny transport do szkoły, pracy, czy na zakupy. Są też celem podróży pasjonatów kolejnictwa, którzy chcą doświadczyć niezwykłego klimatu jazdy pociągiem, snującym się pomiędzy miasteczkami i wsiami, zatrzymującym się na małych urokliwych stacyjkach.

Drugą grupą ukraińskich wąskotorówek stanowią koleje dziecięce, niewystępujące w Polsce. Są to linie o stosunkowo krótkiej trasie budowane na terenach rekreacyjnych dużych miast. Jej pasażerami są wyłącznie turyści. Ich obsługą zajmują się dzieci pełniące praktycznie wszystkie funkcje związane z ruchem kolejowym: są kasjerami, konduktorami, dyżurnymi ruchu, czy maszynistami. Oczywiście obowiązki te pełnią pod nadzorem dorosłych kolejarzy. Jest to doskonała nauka zawodu, a także obowiązkowości i odpowiedzialności. To również doskonała zabawa dla młodych ludzi interesujących się koleją.

Na piaseczyńskiej wystawie znajdziemy fotografie wykonane przed wybuchem wojny przez polskich i ukraińskich autorów. Prezentują zachwycające krajobrazy, przez które prowadzą wąskotorowe szlaki. Szczególne wrażenie robią ujęcia najmłodszych kolejarzy, którzy z pasją i zaangażowaniem pełnią swoje obowiązki na kolejach dziecięcych znajdujących się m.in. w Kijowie i Charkowie.

Wystawa ta ma dla nas wymiar szczególny: jest wyrazem naszej solidarności, ale chcielibyśmy, żeby również pomogła Polakom i Ukraińcom we wzajemnym poznaniu się – mówi Michał Duraj, wiceprezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, dzięki staraniom którego powstała wystawa.

Mobilna Galeria Kolejowa została zrealizowana ze środków Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno. Jest to wyremontowany wagon z początku XX wieku, który zyskał nową funkcję – stał się dużą przeszkloną gablotą, w której prezentowane są wystawy i instalacje artystyczne. Dzięki oświetleniu prezentowane obiekty wyglądają szczególnie atrakcyjnie w nocy. Wagon zazwyczaj znajduje się na stacji Piaseczno Miasto, a znajdujące się w nim wystawy można oglądać zarówno z ul. Wojska Polskiego, jak i z peronów stacji. Dzięki zamontowanym akumulatorom wagon można ustawić w dowolnym miejscu na szlaku Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię