Upamiętnią wybitnego pedagoga! Stowarzyszenie zbiera na nowy pomnik dla Piotra Szczura-Szczurowskiego

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Radny Ignacy Gołębiowski wyszedł z inicjatywą budowy nowego pomnika śp. Piotrowi Szczurowi-Szczurowskiemu – pedagogowi, dyrektorowi Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego, który spoczywa na cmentarzu w Słomczynie


Piotr Szczur-Szczurowski był dla mnie jak ojciec, dlatego z przykrością patrze na jego niszczejący nagrobek – mówi Ignacy Gołębiowski. – Dlatego zawiązaliśmy stowarzyszenie, którego celem jest renowacja pomnika. Pan dyrektor nie miał dzieci, dlatego liczymy na pomoc jego przyjaciół i byłych uczniów.
Piotr Szczur-Szczurowski 1 sierpnia 1954 roku został powołany na stanowisko dyrektora Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego. Szkoła znajdowała się początkowo w barakach. Z inicjatywy nowego dyrektora najpierw wybudowano internat, a następnie nowy budynek przy ul. Mirkowskiej 39 (dziś mieści się tam Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta).
– Funkcję dyrektora Piotr Szczur-Szczurowski piastował do roku 1973. Był wybitnym pedagogiem i wychowawcą – wspomina Ignacy Gołębiowski. – Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, mimo że bardzo zaangażował się w budowę Pomnika Żołnierzy Powstania Warszawskiego w Powsinie, na którym umieszczono napis „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Szczur-Szczurowski, jako przewodniczący komitetu budowy postumentu, nie zgodził się na usunięcie tego napisu, za co groziło mu więzienie.
Piotr Szczur-Szczurowski zmarł w 1975 roku i został pochowany na cmentarzu w Słomczynie. Kilka lat później zmarła jego żona. Dziś nagrobek małżeństwa znajduje się w fatalnym stanie (państwo Szczur-Szczurowscy nie mieli dzieci, ani mieszkającej na miejscu bliskiej rodziny).
– To był niezwykły człowiek, dlatego wspólnym wysiłkiem powinniśmy odbudować pomnik – uważa konstanciński radny. – W tym celu powstało stowarzyszenie „Człowiek Przyjacielem Człowieka”, które będzie troszczyć się o zasłużonych ludzi w naszej gminie.
Nowy pomnik ma zostać wybudowany ze środków publicznych. Pieniądze na ten cel można wpłacać na specjalne konto utworzone w Banku Spółdzielczym w Piasecznie o numerze 46 8002 0004 0050 5329 2002 0001.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię