PIASECZNO W piątkowe południe w Henrykowie-Uroczu odbyła się uroczystość upamiętniająca 100-lecie postawienia krzyża na mogile powstańczej, którą połączono z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości


Wydarzenie przy mogile powstańców z 1863 roku miało bardzo uroczystą oprawę – asystę honorową pełnili przy grobie żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz strażacy z OSP Złotokłos. Zaproszonych gości, wśród których znalazł się m.in. starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski powitała inicjatorka całego wydarzenia, radna Anna Kostyrka. Po liturgii słowa wygłoszonej przez ks. Arkadiusza Piotrowskiego, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Uroczystość zwieńczyło złożenie wieńców

Potem głos zabrał wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który podziękował lokalnej społeczności za kultywowanie pamięci historycznej.

– Wasze działania pokazują, że walka o niepodległość miała sens – mówił Daniel Putkiewicz.

Zaprezentowano także krótki rys historyczny, z którego można się było dowiedzieć, że w mogile spoczywa 22 powstańców styczniowych, biorących udział w bitwie pod Przypkami, gdzie Polacy starli się z sotnią dragonów. Postawiony przed laty obelisk ma przypominać o tamtych tragicznych wydarzeniach. Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

2 KOMENTARZE

  1. A gdzie lokalna ludność, co zrobiła „wadza” aby zaprosić na to wydarzenie a może ważniejsze było aby lansować się przed wyborami samorządowymi. Chwała za inicjatywę wstyd dla „wadzy”.

  2. Putkiewicz zawsze wykorzysta okazję na wyborczy lans. Mam nadzieję, że ten karierowicz nie zostanie wybrany, dla dobra gminy Piaseczno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię