Upamiętnili rzeź wołyńską. Kto powiesił baner w centrum miasta?

9

PIASECZNO W czwartek na ogrodzeniu Przedszkola nr 4 zawisł transparent upamiętniający wydarzenia z 11 lipca 1943 roku, kiedy to na Wołyniu zostało zaatakowanych około 100 zamieszkałych przez Polaków miejscowości


11 lipca 1943 roku przez wielu historyków uznawany jest za kulminacyjny moment rzezi wołyńskiej, w której mogło zginąć od 40 do nawet 100 tys. Polaków. 11 lipca nazywany jest też często Krwawą Niedzielą, ponieważ tylko tego jednego dnia zostało zabitych ponad tysiąc osób. Na polskie wsie napadali ukraińscy nacjonaliści z organizacji OUN-B oraz UPA, ale także ukraińska ludność cywilna. Polacy często byli mordowani w bestialski sposób, a po śmierci ograbiani z majątku przez ukraińskich chłopów. Okazuje się, że te wydarzenia wciąż budzą duże emocje. Do tego stopnia, że grupa mieszkańców postanowiła je upamiętnić, wieszając duży baner na płocie przedszkola przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Jana Pawła II. Zapytaliśmy w przedszkolu, czy powieszenie banera było z kimś uzgadniane.
– Nic na ten temat nie wiemy – poinformowano nas i zapowiedziano: – Ten baner zostanie zdjęty.

TW

9 KOMENTARZE

 1. Dziwne że mało kto „pamięta” o Polakach pomordowanych przez Stalina. A było ich znacznie więcej! Taka wybiórczość świadczy o politycznych inspiracjach z rubelkami w tle.

  • Smarzowski usmażył to wbrew wszystkim i mimo woli wpisał się w narodową retorykę PIS-owską .Wg.mnie jest to ostatnia szansa ,żeby ocalić pamięć o „czystkach etnicznych „.Czapa PIS-owska tak pyskata w innych kwestiach tutaj rżnie głupa dlatego to oddolna inicjatywa ludzi powinna wymuc jakieś decyzje i nieważne, że jest to Ruskim na rękę. Od tego jest dyplomacja i MSZ ,żeby to zrobić jak najzgrabniej.

 2. „Ten baner zostanie zdjęty”
  =======================
  Pewnie, po co o Rzezi Wołyńskiej w ogóle pamiętać i ją przypominać? Jeszcze by się bracia Ukraińcy obrazili. Poza tym przecież wiadomo (na Ukrainie ktoś to ustalił, więc musi to być najprawdziwsza prawda), że wszystkiemu winien jest Stalin, Putin i „ruskie”.

  Niech wreszcie pozdychają ostatni ocalali z rzezi na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, to będziemy już mogli kochać się z Ukrainą bez żadnych przeszkód. Na początek musimy oczywiście uznać za bohaterów Banderę, Szuchewycza i UPA.

 3. Dlaczego ma być zdjęty? Gdyby to był baner o zaginionym piesku albo kotku to dodatkowo wisiały by jego kopie na każdym słupie w promieniu 10 km.

  • Trafił się jakiś pseudopatriota i wiesza swoje 'Pamiętamy’. A może w ramach patriotyzmu wziąłby jeden z drugim worek foliowy i pozbieral śmieci w lesie na tej ukochanej ziemi!!

 4. Ludzie zrobili coś dobrego, ale nasza władza nie pozwoli żeby ludzie pamiętali o tej strasznej zbrodni. A o ruskich pieniądzach najgłośniej najpewniej krzyczą ci co sami je dostają, tak samo jak wiadomo kto najgłośniej krzyczy żeby łapać złodzieja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię