Upamiętniono braci Komorowskich. Mieszkanka: a co z innymi poległymi powstańcami?

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W ubiegłą sobotę ulicy przy ratuszu nadano imię Braci Komorowskich, którzy polegli na konstancińskich polach 1 sierpnia 1944 roku. Tymczasem okazuje się, że w potyczce z Niemcami zginęli tego dnia także inni powstańcy. – Wśród nich był mój stryj, 17-letni Józef Rakowski ps. „Żuraw” . Nie rozumiem dlaczego jego i innych poległych nie uhonorowano – dziwi się pani Teresa


Inicjatorką upamiętnienia Tadeusza, Kazimierza i Stanisława Komorowskich była radna Bożena Wierzbicka. Uroczystość odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy odbyła się w sobotę, 1 sierpnia, w 76. rocznicę ich śmierci.

Bożena Wierzbicka przypomniała okoliczności, w jakich polegli bracia. Potem bohaterów wspominała jeszcze córka Tadeusza Komorowskiego.
Brałam udział w tej uroczystości – mówi pani Teresa, nasza czytelniczka. – I było mi przykro, że nikt nie wspomniał o innych uczestnikach powstania, którzy tego samego dnia oddali życie w walce o wolność stolicy razem z braćmi Komorowskimi.
Pani Teresa dziwi się, że nikt nie konsultował nazwy ulicy z rodzinami poległych.
– Może wówczas można by zmienić nieco nazwę tak, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani, np. na Konstancińskich Powstańców albo Poległych Uczestników Powstania – proponuje. – A tak, wyróżniono tylko tych trzech braci…
– Mimo że wcześniej wiele rozmawialiśmy na ten temat, nikt nie negował nazwy ulicy – dziwi się burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Przynajmniej do mnie takie głosy nie dotarły. Jeśli są osoby, które życzą sobie upamiętnienia także innych uczestników powstania, wszystkie związane z tym wnioski będziemy analizować.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię