Upamiętniono oddział porucznika „Lawy”

0

PIASECZNO Dzięki żmudnej pracy Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii doczekaliśmy się kolejnego miejsca pamięci. W sobotę w Wólce Prackiej odsłonięto tablicę, upamiętniającą oddział porucznika „Lawy”


Przybyłych na uroczystość odsłonięcia tablicy gości powitał Krzysztof Majewski, członek Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii (PKPH). W krótkim wstępie podkreślił, że potyczka w podwarszawskim lesie była właściwie pretekstem, by upamiętnić niezwykle ciekawą postać porucznika Tadeusza Gaworskiego „Lawy” i jego towarzyszy. To właśnie w Wólce Prackiej dowodzony przez niego oddział powstańczy AK stoczył pierwszą, zakończoną sukcesem walkę z niemieckim najeźdźcą. Dzięki polskim żołnierzom przybyli po kontyngent Niemcy byli zmuszeni do szybkiego odwrotu i kapitulacji.


Ku pamięci powstańców burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz odsłonił tablicę pamiątkową. Krótki rys historyczny przedstawił zebranym członek PKPH Stanisław Hofman.
– Dzisiejsza uroczystość wieńczy pewien etap naszej pracy – mówił Krzysztof Majewski.
– Wciąż jednak jest wiele wartych upamiętnienia zasłużonych nazwisk, które kreowały naszą małą ojczyznę. Pracujemy teraz nad upamiętnieniem ojca-założyciela Złotokłosu hrabiego Rostworowskiego i jego żony Agnes Clinton, która była inicjatorką założenia tutejszego parku – dodał.
Szczegółowa historia działań powstańczych na naszym terenie znajduje się na specjalnej tablicy informacyjnej, umieszczonej tuż przy nowo odsłoniętym obelisku.

NAB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię