Uroczyste obchody 20-lecia Platerówki

0

PIASECZNO W piątek w ZS Nr 2 w Zalesiu Dolnym odbyły się uroczyste obchody 20-lecia nadania szkole imienia Emilii Plater. Nie zabrakło podziękowań, przygotowanego przez uczniów i absolwentów występu artystycznego utrzymanego w duchu lat 20. ubiegłego stulecia oraz pysznego tortu


Obchody rozpoczął pokaz taneczny w wykonaniu gości z Ukrainy. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły. Następnie dyrektor ZS Nr 2 Małgorzata Mardas przedstawiła pokrótce historię Platerówki. Początki szkoły sięgają XX wieku, a konkretnie roku 1905, kiedy to rozpoczęła swą działalność pensja żeńska Emilii Szteinbokówny. Potem placówka została przemianowana na Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie nr 13 im. Emilii Plater i była jedną z najlepszych szkół żeńskich w przedwojennej Polsce. Jej letnia filia została wybudowana w latach 30. w Zalesiu Dolnym. To właśnie tu szkoła została przeniesiona w roku 1944 po zniszczeniu jej warszawskiej siedziby. Platerówka w Zalesiu Dolnym funkcjonowała do roku 1967, do zamknięcia jej przez ówczesne władze. Później mieściła się tu szkoła zawodowa, a od roku 1980 – także ekonomiczna. Zespół Szkół Nr 2 im. Emilii Plater został ponownie powołany do życia we wrześniu 2002 roku.
– Przez ostatnich 20 lat szkoła bardzo się rozwinęła i zmieniła – mówiła dyrektor Małgorzata Mardas. – Działy się tu rzeczy nieprawdopodobne. Zbudowaliśmy nową markę, co z pewnością nie udałoby się bez udziału nas wszystkich, a więc grona pedagogicznego, pracowników, uczniów i rodziców.
Następnie pani dyrektor zaprosiła wszystkich na pokaz krótkiego filmu, w którym to dawni uczniowie i nauczyciele wspominają najnowszą historię Platerówki. Po projekcji nadszedł czas na część oficjalną. Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego zauważyła, że Platerówka jest też świetną szkołą życia.
To jej niezwykła wartość – mówiła. – Zaszczepiacie tu w młodych ludziach pasje. Niech tak pozostanie.
Głos zabrał także przedstawiciel rady rodziców oraz Hanna Kułakowska-Michalak, wiceburmistrz Piaseczna, która odczytała list gratulacyjny w imieniu burmistrza Daniela Putkiewicza. Następnie podziękowano wszystkim nauczycielom oraz absolwentom, którzy zaangażowali się w przygotowanie występu artystycznego. Po klimatycznym przedstawieniu w wykonaniu uczniów, wszyscy zostali zaproszeni na pyszny urodzinowy tort.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię