Uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

0

O godzinie 17.00 rozbrzmią syreny alarmowe. W ten sposób mieszkańcy naszego powiatu będą mogli oddać hołd poległym i zamordowanym w czasie Powstania Warszawskiego. Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego samorządy przygotowały szereg uroczystości.

PIASECZNO
W Piasecznie o godz. 17.00
na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kościuszki obędzie się Msza Święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego z udziałem Chóru Lira oraz Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej. Tradycyjnie przewidziano przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wiązanek.
O godz. 18.00 w intencji Powstańców związanych z Piasecznem odprawiona zostanie Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie.
O godz. 18.30 w Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 odbędzie się spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książki “Piaseczno ‘44 – miasto i ludzie”.
W sobotę o godz. 10.00 przy kościele św. Anny w Piasecznie rozpocznie się na Rajd Rowerowy “Wdzięczni Ojcom”. W niedzielę o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie w domu „Zośki” przy ul. Królowej Jadwigi 11. W programie przewidziano koncert Aleksandra Trąbczyńskiego do poezji Zbigniewa Herberta, gawędę historyczną oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

KONSTANCIN-JEZIORNA
Uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 10.00 przy kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK (przy rondzie św. Jana Pawła II). Również pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego (ul. Mirkowska 56) zostaną złożone kwiaty.
Tradycyjnie o godz. 17.00, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej przy ul. Przyczółkowej 29 w Powsinie odprawiona zostanie msza święta. Po nabożeństwie na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie, gdzie spoczywa 63 żołnierzy Powstania Warszawskiego m.in. z Konstancina-Jeziorny, odczytany zostanie apel poległych. Uroczystość zakończy koncert patriotyczny pt. „Drążące serce w plecak”.
Z kolei w niedzielę (4 sierpnia) o godz. 17.00 zapraszamy do Konstancińskiego Domu Kultury na wyjątkowy koncert Ygora Przebindowskiego pt. „Powidoki Powstania Warszawskiego”. W Hugonówce zabrzmią melodie okresu wojennego. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wejściówki (do odbioru bezpłatnie w recepcji KDK w dniu koncertu od godz. 12.00.).

GÓRA KALWARIA
Tradycyjna uroczystość na ul. por. Białka w Górze Kalwarii, przed pamiątkowym kamieniem, rozpocznie się o godz. 17.10. W programie przewidziano przemówienie burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, występ laureatek Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Baniosze, a także modlitwę i składanie kwiatów.
Następnie w Ośrodku Kultury odbędzie się projekcja dramatu wojennego „Powstanie Warszawskie” (2014 r.). To film fabularny w całości zmontowany z materiałów dokumentalnych – kronik nakręconych w powstańczej stolicy. Pokolorowane ujęcia z 1944 roku poruszają do żywego. Początek seansu przy ul. por. Białka 9 – o godz. 17.45. Wstęp wolny.

TARCZYN
Uroczystości rozpoczną na tarczyńskim rynku o godz. 17.00. Zaplanowano ognisko dla „Płonącej Warszawy”, złożenie kwiatów pod pomnikiem, okolicznościowe przemówienia oraz program artystyczny w wykonaniu Warsztatów Muzyczny „Teatru Piosenki”. O godzinie 18.00 rozpocznie się msza w intencji mieszkańców Tarczyna poległych w Powstaniu Warszawskim. Po mszy odbędzie się złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy Szarych Szeregów pochowanych na tarczyńskim cmentarzu. Dodatkowo organizatorzy zapraszają na plenerową transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” o godzinie 20:30 na Rynku miejskim w Tarczynie oraz wspólne włączenie się w śpiewanie powstańczych piosenek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię