Urzędnicy poznali realne potrzeby niepełnosprawnych

0

LESZNOWOLA W środę w kinie Praha w Warszawie odbył się Sejmik Osób Niepełnosprawnych na Mazowszu. – Tego typu wydarzenia służą poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych – zaznacza Jacek Zalewski, mieszkaniec Lesznowoli piastujący funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych


Podczas sejmiku rozmawiano o kompleksowych rozwiązaniach, które mają poprawić sytuację osób niepełnosprawnych na Mazowszu

Na sejmik (ostatni raz został on zorganizowany 5 lat temu) przybyli delegaci organizacji pozarządowych, zajmujących się niepełnosprawnymi, urzędnicy oraz przedstawiciele samorządów.
– W związku z wejściem w życie nowych programów rządowych chcieliśmy zapytać urzędników, co dalej z niepełnosprawnymi – mówi Jacek Zalewski, który był współorganizatorem wydarzenia.
Wspólne rozmowy i konfrontacja stanowisk różnych stron mają służyć szeroko pojętej poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych, ale także ich rodzin.
– To organizacje pozarządowe zajmują się dziś niepełnosprawnymi – podkreśla Jacek Zalewski. – Najwyższa pora wprowadzić w życie rozwiązania systemowe, które powinny zostać wypracowane przez państwo.
Chodzi o opiekę nad niepełnosprawnym i jego rodziną od urodzenia, aż do śmierci. Dziś w już w szpitalu rodzina często pozostawiona jest z tym problemem sama. Później, gdy osoba niepełnosprawna kończy szkołę, też często nie ma dla niej oferty w postaci pracy. Skutek jest taki, że osoba taka często siedzi w domu, stanowiąc obciążenie dla najbliższych. – Są to poważne problemy – podkreśla Jacek Zalewski.
– Najwyższa pora poszukać rozwiązań. Teraz jest na to dobry moment, tym bardziej, że poziom życia w Polsce z roku na rok rośnie i państwo ma wreszcie możliwości, aby zająć się niepełnosprawnymi w sposób kompleksowy.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię