Usuwanie blizn po trądziku: domowe sposoby, maści czy zabiegi – co wybrać?

0

Blizny pozostające po trądziku potrafią spędzać sen z powiek. Najczęściej początkowo próbujemy zniwelować je domowymi sposobami, jednak z czasem sięgamy po specjalistyczne preparaty. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się też zabiegi kosmetyczne, umożliwiające redukcję widocznych blizn.

Domowe sposoby na blizny po trądziku – czy są skuteczne?

Większość pacjentów chętnie sięga po domowe sposoby na blizny po trądziku z jednego, bardzo prostego powodu – są one najtańszą metodą walki z nieestetycznymi zmianami. Możemy bowiem zastosować różnego typu maseczki, głównie te oparte na naturalnych składnikach, na przykład z miodu i cytryny. Dużą popularnością cieszy się również nakładanie na twarz soku z aloesu lub olejku z zielonej herbaty. Pozostaje jednak pytanie, czy domowe sposoby są skuteczne? Na ogół za ich pomocą jesteśmy sobie w stanie poradzić z niezbyt wymagającymi bliznami, w dodatku o lekkim nasileniu. Jeśli natomiast cała twarz pokryta jest nieestetycznie wyglądającymi zmianami, domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne.

Specjalistyczne preparaty na blizny – które warto wybierać?

Skuteczne preparaty na blizny możemy zakupić przede wszystkim w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Należą do nich przede wszystkim maści, które należy regularnie aplikować na skórę twarzy, aby osiągnąć pożądane efekty. Środki farmakologiczne mogą mieć też postać żelu bądź kremu. Zawierają one substancje łagodzące podrażnienia oraz wspomagające regenerację naskórka. Niektóre preparaty wyrównują także koloryt skóry, nadając jej dodatkowo blask. Specjalistyczne preparaty na blizny potrądzikowe dostępne są bez recepty, a ich skuteczność jest stosunkowo wysoka. Niemniej jednak mają też pewną wadę, bowiem należy stosować je przez dłuższy okres czasu, aby móc zauważyć efekty. Mogą też nie poradzić sobie z bardzo zaawansowanymi zmianami skóry.

Zabiegi redukujące blizny – czy warto się na nie zdecydować?

Redukcję blizn po trądziku wspomaga przede wszystkim laseroterapia, pobudzająca produkcję kolagenu. Stosowanie lasera uznawane jest za najskuteczniejszą metodę usuwania blizn, choć sam zabieg może być mało komfortowy dla pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest również dermabrazja bądź peelingi chemiczne, za pomocą których usuwa się bliznę wraz ze skórą. Zabiegi kosmetyczne, choć skuteczne, okazują się być drogie, dlatego z pewnością nie będą opcją dla każdego, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest ograniczony. Z drugiej strony pozwalają one osiągnąć zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności regularnego stosowania kremów czy maści.

Jak usunąć blizny po trądziku?

Usuwanie blizn po trądziku bywa bardzo trudnym i czasochłonnym procesem. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, dobrze jest skonsultować się z lekarzem dermatologiem, upewniając się tym samym, że cały proces leczenia właściwego dobiegł końca. Zapytajmy, jaki sposób usuwania blizn w naszym przypadku okaże się być skuteczny. O ile z mniejszymi bliznami zwykle nie ma większego problemu, bowiem można usunąć je przy pomocy domowych metod, ewentualnie specjalistycznych kosmetyków, o tyle prawdziwym wyzwaniem są duże, widoczne blizny, które często obejmują całą skórę twarzy. Warto więc poradzić się specjalisty, gdyż działania podejmowane na własną rękę mogą nam zaszkodzić, a dotyczy to zwłaszcza osób ze skórą wrażliwą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię