Uwaga przestawiamy zegarki!

0

Dwa razy do roku przestawiamy zegarki zmieniając czas zimowy na letni i odwrotnie. Najbliższa zmiana czeka nas już w tą niedzielę.

 

W całej Unii Europejskiej  w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), o godzinę do tyłu. Czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Czas letni w Niedzielę Palmową

Czas letni w tym roku obowiązuje od niedzieli 28 marca. Jak to wygląda w praktyce w Polsce? W Niedzielę Palmową nad ranem o godzinie 2.00 wskazówki naszych zegarów przesuniemy na godz. 3.00 skracając sobie tym samym noc o jedną godzinę.

Czyj to pomysł?

Pierwsi na wprowadzenie czasu letniego wpadli Niemcy w czasie I wojny światowej. Czas przesunięto o godzinę do przodu 30 kwietnia 1916 w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrach oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów.

Niektórzy uważają, że pomysłodawcą sezonowej zmiany czasu był nowozelandzki pocztowiec, entomolog i astronom amator George Vernon Hudson. Swój pomysł przedstawił 16 października 1895 r. Jednak jego projekt nie spotkał się z aprobatą.

Aktualnie czas letni stosowany jest w blisko siedemdziesięciu krajach na świecie, prawie we wszystkich państwach w Europie. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Czy lubimy takie zmiany?

Żadne zmiany nie są obojętne dla naszego organizmu. Przejście na nowy rytm funkcjonowania zwykle zajmuje nam kilka dni. Jest to szczególnie trudne dla osób z zaburzeniami snu i dla chorych przewlekle.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię