Uwaga silny mróz. Pamiętajcie o czworonogach!

0

POWIAT Dziś w nocy synoptycy zapowiadają silny mróz. W powiecie piaseczyńskim słupek rtęci może spaść do -18 stopni Celsjusza, co zagraża życiu nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Udomowione zwierzęta są w pełni zależne od nas.

Apelujemy o zabezpieczenie zwierząt w najlepszy możliwy sposób, przetrzymywanie ich w domach lub ciepłych pomieszczeniach. Rozglądajcie się dookoła, wśród sąsiadów i interweniujcie.

Jak zabezpieczyć czworonoga

Nie narażajmy psa na wychłodzenie, wpuść go do domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, zapewnij mu ciepłą, solidną budę, która ochroni go przed wiatrem i niską temperaturą. Pamiętajmy o tym, że w mroźne dni zwierzęta przebywające na zewnątrz potrzebują bardziej kalorycznych posiłków. Nie zapominajmy też, że woda w misce zamarza, a pies musi mieć wody pod dostatkiem.

Za złe warunki grzywna i więzienie

W Ustawie o ochronie zwierząt czytamy m.in.:
– Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
– Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Naruszenia tych przepisów podlegają pozbawienia wolności do lat 3-ch a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem od 3 m-cy do 3 lat.

Jak możemy pomóc

Jeśli zauważymy zabłąkanego czworonoga lub zwierzę, które jest nie właściwie zabezpieczone przed mrozem przez właściciela powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby np.  straż miejską lub telefon alarmowy 986.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię