Uwaga! Szczepionki dla lisów w lasach

0

Od 25 marca do 16 kwietnia w województwie mazowieckim prowadzona będzie akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie m.in. zrzucana z samolotów. Należy zachować ostrożność spacerując z psem w lesie.

Wojewódzki lekarz weterynarii ogłosił wiosenną akcję szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na Mazowszu, w tym w powiecie piaseczyńskim. Jest ona planowana od 25 marca do 16 kwietnia, z zastrzeżenie, że termin ten może ulec zmianie w przypadku złych warunków atmosferycznych.

W lesie i na polach

W tym terminie, szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w lasach, na polach i łąkach – w ilości 30 dawek na 1 km kw. Szczepionka ma postać krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym rybim zapachu. Jest to mieszanina mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. Wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów.

Nie dotykaj szczepionki

Uwaga! Jeżeli ktoś znajdzie taką szczepionkę, nie należy jej dotykać – pozostanie na niej zapach człowieka i lis nie będzie nią zainteresowany. Ponadto dotykanie, rozłamywanie dawki może spowodować, że umieszczony w niej płyn (przez skaleczenie na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa) przedostanie się do naszego organizmu. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza. Trzeba też pamiętać o tym, aby idąc z psem na spacer trzymać zwierzę na smyczy i w kagańcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię