Uzależnienie od marihuany leczniczej – czy jest to możliwe? Sprawdzamy

1
ART. PROMOCYJNY

Obecnie marihuanę wykorzystuje się nie tylko rekreacyjnie, ale również leczniczo, w celu łagodzenia dolegliwości wielu chorób.

Dzięki terapii konopnej pacjentom udaje się uzyskać poprawę stanu zdrowia i samopoczucia, co przekłada się na jakość i komfort ich życia. Jednak mówi się również o tym, że marihuana może powodować uzależnienie. Czy to prawda? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy regularne stosowanie konopi indyjskich może przyczynić się do uzależnienia i czy można temu zaradzić.

Substancje aktywne marihuany

Na początek warto wiedzieć, jakie substancje zawierają konopie i które z nich mogą wywoływać uzależnienie, ponieważ dotychczas istnieje tylko jeden składnik, przez który marihuana została zaliczona do narkotyków, a jest nim THC (tetrahydrokannabinol).

THC to jeden z najważniejszych związków zawartych w konopiach indyjskich, który jest znany przede wszystkim z działania psychoaktywnego, wpływającego na postrzeganie rzeczywistości i wywołującego nadmierną euforię. Jego wysokie stężenie powoduje u użytkowników potrzebę zwiększania doznań i przyjmowania coraz większych dawek marihuany. O tym jak długo marihuana działa na człowieka, można przeczytać tutaj, warto też sprawdzić jak dużo czasu potrzeba organizmowi, żeby przyśpieszyć wydalanie THC.

Drugim składnikiem występującym w największej ilości w marihuanie jest CBD. Jest to substancja uznana za bezpieczną i dobrze tolerowana przez użytkowników. Posiada szereg właściwości zdrowotnych i zdolność znoszenia psychoaktywnego działania THC. Dlatego odmiany marihuany zawierające podobny stosunek THC do CBD, nie są tak uzależniające, jak konopie z wysoką zawartością THC i niską CBD.

Jakie czynniki wpływają na uzależnienie od marihuany?

Nie tylko stężenie THC wpływa na rozwój uzależnienia, ale również inne czynniki, takie jak wiek, psychika, środowisko czy podłoże genetyczne.

Wiek

Z badań wynika, że u osób, które rozpoczynają przyjmowanie marihuany w młodym wieku, prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia jest wyższe niż u dorosłych. Jest to związane z niedojrzałością mózgu i brakiem umiejętności dotyczących tego, jak radzić sobie z występującymi problemami.

Psychika

Psychika wpływa na wiele obszarów życia człowieka, w tym również na rozwój uzależnienia. Ze statystyk wynika, że u połowy osób uzależnionych od marihuany diagnozuje się zaburzenia natury psychicznej, takie jak np. depresja czy zespół stresu pourazowego.

Chociaż na początku stosowanie marihuany może poprawić objawy, takie jak lęk, uczucie niepokoju, obniżenie nastroju i strach, to wraz z czasem przyjmowania konopi może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia psychicznego

Środowisko

Nadmierne odizolowanie od społeczeństwa dość często skutkuje przyjmowaniem marihuany, co kończy się uzależnieniem. Jest to związane z przyjmowaniem dużych dawek konopi indyjskich w celu rozwiązania problemów emocjonalnych i trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.

Genetyka

Genetyka ma ogromny wpływ na życie człowieka, o czym świadczy skłonność do rozwoju chorób, jeśli w rodzinie zdarzały się lub występują dane jednostki chorobowe. Podobnie jest z uzależnieniem.

Jeśli wśród bliskich osób w rodzinie występowały przypadki uzależnienia od marihuany, to pozostali jej członkowie są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju uzależnienia, szczególnie jeśli stosują marihuanę.

Podsumowanie

Uzależnienie od marihuany jest możliwe, ale zależy to od wielu różnych czynników, takich jak wiek, kontakty społeczne, psychika czy uwarunkowania genetyczne. Jednak przyjmuje się, że u osób w młodym wieku lub u których w rodzinie występowało uzależnienie od marihuany, ryzyko rozwoju nałogu jest większe.

Wpływ na uzależnienie ma również stosowana odmiana marihuany. W przypadku konopi indyjskich zawierających wysokie stężenie THC i niskie CBD, uzależnienie jest bardziej prawdopodobne niż po marihuanie o podobnym stosunku THC do CBD.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię